Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Oddanie krwi - czas uzależniony od szczepionki

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 09.06.2021
 
 
Celem wprowadzanych zmian jest utrzymanie oddawania krwi na dotychczasowym poziomie i tym samym przeciwdziałanie trudnościom w zaopatrzeniu podmiotów leczniczych w krew i jej składniki.
Osoba zaszczepiona szczepionką typu mRNA (Pfizer, Moderna) może oddać krew po 48 godzinach od momentu iniekcji. Oddanie krwi po zaszczepieniu szczepionką wektorową (AstraZeneca, Johnson & Johnson) możliwe jest od 14. dnia po szczepieniu. W przypadku wystąpienia niepożądanej reakcji poszczepiennej okres oczekiwania na możliwość oddania krwi ulega wydłużeniu o tydzień od ustąpienia objawów tej reakcji.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie warunków pobierania krwi od kandydatów na dawców krwi i dawców. Nowelizacja zmienia zasady dopuszczania osób do oddania krwi po zaszczepieniu przeciw COVID-19 przy użyciu różnych typów szczepionek.

Projekt zawiera też propozycję, aby odstęp między donacjami osocza pobranego od ozdrowieńców COVID-19 metodą aferezy (pobranie określonego pojedynczego składnika krwi z krwi pełnej) skrócić - za zgodą lekarza - z dwóch tygodni do tygodnia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe