Specjalizacje, Kategorie, Działy
123rf

Omikron – wysoce zakaźny, ale łagodniejszy?

Redaktor: Iwona Konarska
|
Źródło: PAP
Przy zakażeniu omikronem ryzyko hospitalizacji spada o 50–70 proc. w porównaniu z poprzednimi wariantami, w tym z deltą – wykazało badanie Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA), o którym pisze na swojej stronie internetowej BBC.
Z najnowszej publikacji UKHSA wynika, że przy zakażeniu nowym wariantem koronawirusa ryzyko trafienia na szpitalny oddział ratunkowy jest o 31 do 45 proc. mniejsze. Wykazano także, że zapewniana przez szczepionki ochrona przed zakażeniem omikronem zaczyna słabnąć po 10 tygodniach od podania dawki przypominającej, nadal zapewnia ona jednak wysoką ochronę przed poważnym przebiegiem choroby.

Brytyjski minister zdrowia Sajid Javid skomentował najnowsze doniesienia UKHSA jako obiecujące, niemniej zastrzegł, że „są to jedynie analizy na wczesnym etapie, a resort zdrowia monitoruje dane z godziny na godzinę”. Wyniki badań są zgodne z opublikowaną analizą Imperial College London i Uniwersytetu Edynburskiego – zauważył brytyjski dziennik „The Guardian”.

Inne badanie dotyczące omikronu wykazało, że pomimo wysokiej zakaźności wariant ten jest łagodniejszy od poprzednich – podkreśliło BBC. Analiza przeprowadzona przez Uniwersytet Cambridge wykazała, że omikron skuteczniej zakaża drogi oddechowe niż głębsze tkanki płuc, przez co wariant łatwiej się przenosi, ale wywołuje przy tym infekcję o łagodniejszym przebiegu.

Prof. Ravi Gupta z Uniwersytetu Cambridge podkreślił, że „szczepienia pozostają kluczowe w ochronie przed chorobą i kolejnymi wariantami”.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.