Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Osoby z niepełnosprawnościami mają pierwszeństwo w punktach szczepień

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 10.05.2021
 
 
Od poniedziałku osoby z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz z opiekunami poza kolejnością mogą zaszczepić się przeciw COVID-19. Nie muszą się wcześniej zapisywać na konkretny termin, w każdej chwili zostaną przyjęci.
Chętni powinni zabrać ze sobą orzeczenie potwierdzające znaczny stopień niepełnosprawności. To podstawa, żeby zostać zaszczepionym bez kolejki. Po zarejestrowaniu się oraz zakwalifikowaniu do szczepienia będą mogli od razu otrzymać zastrzyk.

Dodatkowo szczepienia będą mogły odbywać się też m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, zakładach aktywności zawodowej czy centrach i klubach integracji społecznej. Proces zbierania zgłoszeń do szczepień powinien zorganizować kierownik podmiotu, którego uczestnicy wyrazili chęć zaszczepienia się przeciw COVID-19. Chodzi o ułatwienie dostępu do szczepień dla osób, które ze względu na niepełnosprawność mogłyby mieć problem z dotarciem do punktu szczepień. Ze szczepień w trybie priorytetowym mogą skorzystać również opiekunowie oraz pracownicy tych placówek.

– Analizujemy możliwość wprowadzenia pewnych ułatwień dla pozostałych osób z niepełnosprawnością, ale nie tylko znaczną. Decyzje w tej sprawie mają być znane na początku przyszłego tygodnia – powiedział w poniedziałek szef KPRM Michał Dworczyk.

O rozszerzenie szczepień bez kolejki dla niepełnosprawnych z umiarkowanym stopniem od kliku miesięcy apeluje wiceminister rodziny Paweł Wdówik. – Badania naukowe wskazującą na wielokrotnie wyższe ryzyko związane z zakażeniem i potem śmiercią z powodu COVID-19 w tej grupie pacjentów – argumentował Paweł Wdówik w Polskim Radiu 24.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe