Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Personel medyczny może już szczepić się przeciw COVID-19 czwartą dawką

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Katarzyna Lechowicz-Dyl/PAP
Od 17 sierpnia pracownicy placówek ochrony zdrowia, w tym w aptek i punktów aptecznych, oraz studenci kierunków medycznych mogą zaszczepić się drugą dawką przypominającą. Wystawiono 382 tys. e-skierowań dla medyków.
Ministerstwo Zdrowia dodaje, że w pierwszej kolejności szczepienia powinny objąć personel medyczny mający bezpośredni kontakt z pacjentami i materiałem zakaźnym, lub narażony na zakażenie wirusem SARS-COV-2. Szczepieniu podlegają również pracownicy medyczni zakładów leczniczych dla zwierząt.

W drugim szczepieniu przypominającym stosowane są wyłącznie szczepionki mRNA. Są to Comirnaty (Pfizer-BioNTech) i Spikevax (Moderna). Do podania drugiej dawki przypominającej zaleca się ten sam preparat, którym zrealizowano pierwszą dawkę przypominającą. Należy zachować odstęp co najmniej czteromiesięczny od podania pierwszej dawki przypominającej.

Resort informował, że nie zaleca się wykonywania badań serologicznych w celu oceny odpowiedzi na dotychczasowe szczepienie.

Skierowania na szczepienie przy spełnieniu warunku kryterium kwalifikacji z zachowaniem odstępu (minimum 120 dni) dla przyjęcia drugiej dawki przypominającej mRNA będą wystawione automatycznie przez system.

– Dziś w nocy wystawiliśmy 382 tys. e-skierowań na czwartą dawkę szczepienia przeciw COVID-19 dla personelu medycznego. Dotychczas na drugiego boostera zarejestrowało się w sumie 1,25 mln osób, a zaszczepiło się 1,04 mln z nich – podał szef resortu zdrowia na Twitterze 17 sierpnia.

W przypadku braku automatycznie wystawionego e-skierowania na podanie drugiej dawki przypominającej lekarz w punkcie szczepień może samodzielnie wystawić e-skierowanie na szczepienie osobom uprawnionym do szczepienia, oceniając odstęp od ostatniego i przynależność do grupy ryzyka.

Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 55 704 314 szczepionek.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.