Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Pierwsza szczepionka przeciwko COVID-19 zatwierdzona dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat

Udostępnij:
Wkrótce rozpoczną się dalsze badania szczepionki firmy Pfizer dotyczące stosowania u jeszcze młodszych dzieci, a Moderna ma również wystąpić o zatwierdzenie jej szczepionki do stosowania u nastolatków.
Europejska Agencja Leków zatwierdziła szczepionkę Pfizer-BioNTech dla młodszej grupy wiekowej. Będzie to pierwsza szczepionka przeciwko Covid-19 dostępna dla młodzieży . Do tej pory szczepionka była dopuszczona do stosowania w UE u osób w wieku 16 lat i starszych, ale na początku tego miesiąca rozpoczęto ocenę dowodów na jej bezpieczeństwo i skuteczność w młodszych grupach.

Szczepionka została już zatwierdzona do stosowania w nagłych wypadkach w grupie wiekowej 12-15 lat w Stanach Zjednoczonych, a 10 maja Agencja ds. Żywności i Leków ogłosiła, że dane z badań wykazały, że korzyści ze szczepionki przeważają nad znanymi i potencjalnymi zagrożeniami.

- Młode osoby należące do grupy ryzyka z powodu zespołu Downa, poważnych chorób płuc, takich jak mukowiscydoza, niewydolność serca lub ciężka otyłość, muszą zostać zaszczepione tak szybko, jak to możliwe, ponieważ w przypadku zakażenia są one bardziej narażone na ciężki stan - stwierdził Peter Liese, niemiecki poseł Parlamentu Europejskiego. Kanclerz Angela Merkel powiedziała, że kraj planuje rozszerzyć szczepienia Covid-19 na dzieci w wieku 12 lat i starsze od 7 czerwca. Podkreśliła, że szczepienia dzieci będą dobrowolne i nie wpłyną na ich pobyt w szkole.

Po wydaniu przez EMA opinii na temat leku, zostaje ona przekazana do Komisji Europejskiej, która wyda decyzję, obowiązującą we wszystkich państwach członkowskich UE.
 
facebook linkedin twitter
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.