Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Pierwsze osoby zaszczepione w punkcie drive-thru

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 16.04.2021
 
 
W Mińsku Mazowieckim ruszył pierwszy w Polsce punkt szczepień drive-thru, gdzie szczepionkę można przyjąć nie wychodząc z samochodu. Pilotażowa akcja pokazała, że proces weryfikacji i zaszczepienia trwał ok. 2,5 minuty.Takie punkty mają powstawać w całej Polsce.
Miński punkt szczepień drive-thru, czyli miejsce, gdzie szczepionkę można przyjąć, nie wychodząc z samochodu, to pierwsza taka jednostka w Polsce. Wjazd do punktu jest oznaczony banerem informacyjnym, zaś na parkingu w pobliżu Przychodni Zdrowia Centrum Dąbrówka oraz supermarketu ustawiono biały namiot, w którym przebywa personel medyczny.

Jak powiedziała koordynatorka projektu Anna Kropisz z Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach, umówiony wcześniej pacjent oznaczonym wjazdem będzie podjeżdżał autem do namiotu. Następnie od koordynatora ruchu otrzyma kwestionariusz kwalifikacji do szczepienia.

Osoba, która ma skierowanie na szczepienie, wskazuje miejsce, na którym siedzi, wkładając za szybę białą kartkę, aby personel medyczny wiedział, od której strony ma podejść. Następnie do okna samochodu podchodzi personel medyczny, który potwierdza dane i weryfikuje tożsamość pacjenta oraz sprawdza w systemie m.in. to, czy nie był wcześniej zaszczepiony.

– Jeśli nie ma przeciwwskazań do szczepienia, lekarz lub pielęgniarka podchodzi z asystą do samochodu i przez uchylone okno pacjent zostaje zaszczepiony. Następnie personel punktu kieruje na miejsce oczekiwania po szczepieniu, gdzie pacjent, zgodnie z wytycznymi, powinien oczekiwać przez 20 minut. Po tym czasie - jeśli wszystko jest w porządku, może odjechać – mówi Anna Kropisz.

Pilotażowe szczepienia pokazały, że proces weryfikacji i zaszczepienia trwał ok. 2,5 minuty.

– Testujemy to, co będziemy chcieli osiągnąć od przyszłego tygodnia. Uczymy się metodologii, procesu. Obliczamy czasy, aby optymalnie dopasować to do potrzeb – powiedziała Kropisz.

W najbliższym czasie punkt najprawdopodobniej otrzyma tysiąc szczepionek jednodawkowych Johnson & Johnson, które są przeznaczone dla punktów drive-thru.

Wiceprezes Centrum Medyczno-Diagnostycznego w Siedlcach lek. Artur Prusaczyk zaznaczył, że punkt z jednej strony będzie przyjmował pacjentów, którzy zarejestrowali się przez stronę pacjent.gov.pl, ale zapisów będzie można dokonać także w punkcie.

– Punkt drive-thru oczywiście jest przeznaczony dla pacjentów w pojazdach mechanicznych, ale nie jest tak, że nie można do nas przyjść pieszo czy przyjechać np. hulajnogą, oczywiście można. Wkrótce pojawi się przy nim również ławka dla osób bez samochodów – zapewnia Prusaczyk. .

Resort zdrowia opublikował na wytyczne dotyczące organizacji punktów drive-thru realizujących szczepienia przeciwko COVID-19.

Jak wynika z informacji zamieszczonej na stronach resortu zdrowia, punkty drive-thru powinny być zlokalizowane w miejscach z odpowiednio dużą powierzchnią na parkingi dla pojazdów, żeby każdemu pacjentowi zapewnić swobodne warunki do przemieszczania się i parkowania na poszczególnych etapach procesu szczepienia.

Wytyczne dostępne pod linkiem: „Wytyczne dotyczące organizacji punktów drive-thru realizujących szczepienia przeciwko COVID-19”.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe