Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Podwariant BA.2 omikronu bardziej zakaźny niż poprzednik

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 01.02.2022
 
 
Tagi: omikron, COVID-19
Podwariant BA.2 omikronu, jak wykazało badanie duńskiej agencji kontroli chorób zakaźnych (SSI), jest bardziej zakaźny niż BA.1 i łatwiej potrafi infekować osoby zaszczepione – poinformowała Agencja Reutera.
„Doszliśmy do konkluzji, że omikron BA.2 jest z natury bardziej zakaźny niż BA.1. Posiada on także właściwości, które zmniejszają odporność na zachorowanie nawet u zaszczepionych” – przekazano w zbiorczej publikacji SSI, Uniwersytetu Kopenhaskiego, duńskiego Państwowego Urzędu Statystycznego oraz Duńskiego Uniwersytetu Technicznego.

– Jeżeli w domu miałeś kontakt z omikronem BA.2, jest 39 proc. szans na zakażenie w ciągu siedmiu dni. Przy podwariancie BA.1 to prawdopodobieństwo w takich samych okolicznościach wynosi 29 proc. Dane te wskazują, że BA.2 jest bardziej zakaźny od BA.1 o około 33 proc. – poinformował prowadzący badanie Frederik Plesner.

Ponadto wstępne analizy SSI wykazały, że przy obu podwariantach omikronu nie zmienia się ryzyko hospitalizacji.

Duńskie badanie potwierdza wstępne analizy Brytyjskiej Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) z ubiegłego tygodnia, według których BA.2 wydaje się mieć znacznie wyższą zdolność rozprzestrzeniania niż poprzednik – podaje Reuters.

Pierwsze próbki zawierające BA.2 zbadano na Filipinach, nadal jednak nie jest jasne, gdzie podwariant pojawił się po raz pierwszy. Został on dotychczas wykryty m.in. w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Norwegii. W Danii odpowiada za około 82 proc. wszystkich przypadków SARS-CoV-2.

Według informacji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wariant omikron dzieli się na trzy podwarianty: BA.1, BA.2 oraz BA.3.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.