Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Polscy badacze opracują wysokiej czułości testy przesiewowe na SARS-CoV-2

Redaktor: Iwona Kazimierska |Data: 27.08.2020
 
 
Sieć Badawcza Łukasiewicz uzyskała finansowanie Agencji Badań Medycznych na przygotowanie szybkich i wysokoczułych testów przesiewowych na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Projekt zrealizuje Łukasiewicz - ITE.
- Będą one wykrywać strukturalne białka wirusa obecne w jego otoczce, a nie – jak w wielu dostępnych teraz na rynku testach – przeciwciała we krwi pacjenta. Takie rozwiązanie pozwoli na oznaczanie faktycznej obecności SARS-CoV-2 w analizowanej próbce, a nie przeciwciał, które powstają w organizmie człowieka wskutek zakażenia. Test ten będzie więc jednoznacznie potwierdzał zakażenie SARS-CoV-2 – mówi dr inż. Joanna Jankowska-Śliwińska z Łukasiewicz – Instytutu Technologii Elektronowej (ITE).

Test opracowywany w Łukasiewiczu mógłby znaleźć szerokie zastosowanie w kontroli zakażeń wirusem SARS-CoV-2, w szczególności np. na przejściach granicznych, lotniskach, miejscach użyteczności publicznej, przychodniach czy gabinetach lekarskich, i zastąpić powszechnie stosowany pomiar temperatury, który jest niespecyficzny i nie wskazuje jednoznacznie na zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2.

Szybki test przesiewowy pozwoliłby na wiarygodną identyfikację osób zakażonych na podstawie analizy próbek wymazu z jamy ustnej, gardła, nosa lub śliny. Wynik oznaczenia uzyskiwany byłby w 20-40 min.
Kierownikiem projektu w Łukasiewiczu jest dr inż. Joanna Jankowska-Śliwińska, zaś głównym badaczem - dr hab. n. tech. Kamil Kosiel.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe