Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Prof. Jacek Jemielity oraz dr Joanna Kowalska/Archiwum

Polscy naukowcy opracowali nową metodę selekcji związków zwalczających SARS-CoV-2

Źródło: Uniwersytet Warszawski
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 01.09.2021
 
 
Zespół z Uniwersytetu Warszawskiego, kierowany przez prof. Jacka Jemielitego i dr hab. Joannę Kowalską, przebadał 7 tys. związków, spośród których wyselekcjonował 83 hamujące działanie wirusowego enzymu. Wyniki mogą mieć zastosowanie w terapii przeciw COVID-19.
Zarówno firmy farmaceutyczne, jak i akademickie zespoły naukowe poszukują obecnie substancji, które będą w stanie skutecznie zakłócić ekspresję materiału genetycznego wirusa SARS-CoV-2, a tym samym stanowić podstawę do opracowania leku przeciwko COVID-19.

Badania w tym zakresie prowadzi również zespół z Uniwersytetu Warszawskiego, kierowany przez prof. Jacka Jemielitego i dr hab. Joannę Kowalską, który analizuje możliwość zastosowania inhibitorów metylotransferazy nsp14, enzymu wirusa SARS-CoV-2. Aktywność tego enzymu odpowiada za namnażanie się wirusa SARS-CoV-2. Jest ona niezbędna do tego, aby RNA wirusa mogło ulec wydajnej translacji w komórkach ludzkich, w wyniku czego powstają wirusowe białka prowadzące do replikacji wirusa.

Metoda przesiewowa
Badacze opracowali, opartą na zjawisku fluorescencji, wysokoprzepustową metodę przesiewową, która pozwoliła wyselekcjonować związki zdolne do hamowania metylotransferazy wirusowej. Dzięki metodzie spośród 7 tysięcy związków, wyselekcjonowano 83 związki, które hamują działanie wirusowego enzymu.

Badacze sprawdzili również, jak związki te działają na ludzki odpowiednik tego enzymu, i na tej podstawie wybrali do dalszych badań 33 związki wykazujące większą reaktywność w stosunku do enzymu wirusowego.

We współpracy z laboratorium wirusologicznym z Rega Institute for Medical Research, Laboratory of Virology and Chemotherapy naukowcy sprawdzili skuteczność wybranych związków w zwalczaniu wirusa w komórkowych modelach zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Trzy ze znalezionych związków wykazały skuteczność w tych badaniach. Najlepszym z nich okazała się pirodostatyna, która skutecznie niszczyła wirusa w komórkach, a także nie wykazywała działania toksycznego dla zdrowych komórek.

Szansa na pokonanie pandemii
Wyniki badań realizowanych przez naukowców z UW w przyszłości mogą doprowadzić do opracowania skutecznych leków przeciwko COVID-19. Rezultaty prac zespołu prof. Jacka Jemielitego i dr hab. Joanny Kowalskiej nie są chronione patentem. Firmy zainteresowane dalszym rozwojem leków przeciwwirusowych na bazie wyselekcjonowanych związków mogą kontynuować badania bez konieczności nabycia licencji.

– Szczepionki przeciwko wirusowi SARS-CoV-2 to olbrzymi krok na drodze do pokonania pandemii wywołanej przez wirusa SARS-CoV-2. Zanim to jednak nastąpi, mogą minąć lata, zwłaszcza jeśli istotnie nie przyspieszy tempo szczepień. Nadal brakuje skutecznych metod leczenia osób, które już zachorowały na COVID-19. Nasze odkrycie to ważny, lecz dopiero pierwszy krok na kosztownej i długotrwałej drodze prowadzącej do skutecznej terapii przeciwwirusowej – podsumował je prof. Jacek Jemielity z CeNT UW.

Jeśli chcesz ściągnąć wyniki badań, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Antiviral Research”, kliknij w: „Identification and evaluation of potential SARS-CoV-2 antiviral agents targeting mRNA cap guanine N7-Methyltransferase”.

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.