Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Polska odsprzeda szczepionki innym krajom

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 13.07.2021
 
 
Polacy nie chcą się szczepić. Dlatego, żeby nie zmarnować zapasów szczepionek, sprzedamy je innym państwom. Pierwsza transza, ok. 4 mln dawek, prawdopodobnie zostanie wysłana na wschód już w tym tygodniu – podaje „Dziennik Gazeta Prawna”.
Według „DGP” preparaty kupione wcześniej przez rząd mają teraz trafić do Gruzji i na Ukrainę, a zainteresowanie wyraziły również Wietnam oraz Australia. W sumie do końca roku sprzedamy innym państwom nawet kilkadziesiąt milionów dawek.

Decyzja rządu to najbardziej namacalny dowód, że zainteresowanie szczepieniami wśród Polaków spada. Jak tłumaczą nam politycy, szczepionki Pfizera i AstryZeneki mają relatywnie krótkie terminy ważności. W ciągu dwóch miesięcy część dawek mogłaby się przeterminować – podkreśla dziennik.

Pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk przyznał, że rząd rozpoczął już rozmowy na temat odsprzedaży szczepionek, czym ma się zająć Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS).

„DGP” cytuje przedstawicieli Komisji Europejskiej, którzy podkreślają, że od początku przy negocjacjach z firmami wprowadzono zapis umożliwiający ewentualną odsprzedaż preparatów do krajów trzecich. Jest jeden warunek: nie można na tym zarabiać.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe