Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Polski symulator USG płuc jednym najlepszych projektów medycznych w UE

Źródło: EIT Health
Autor: Monika Stelmach |Data: 28.04.2020
 
 
Stymulator USG, nad którym pracują naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, wspomoże pracę lekarzy przy diagnostyce COVID-19. Wynalazek znalazł się w 14-tce najlepszych projektów w Unii Europejskiej z obszaru innowacyjnej medycyny i został nagrodzony grantem EIT Health.
Polscy naukowcy pracują nad innowacyjnym symulatorem badania USG płuc, na którym personel medyczny w wiarygodny sposób może podnosić umiejętności diagnostyczne. Symulator będzie wkrótce dostępny w Internecie, za darmo. Do szkolenia wystarczy komputer i myszka, która symuluje głowicę ultrasonografu. Obrazy diagnostyczne, na których odbywać się będą szkolenia, odpowiadają obrazom płuc prawdziwych pacjentów z różnymi schorzeniami, także tymi, które są charakterystyczne dla COVID-19.

Dlaczego symulator jest potrzebny?
Jak pokazały doświadczenia z Chin i Włoch, popularne USG, czyli badanie ultrasonografem, to jeden ze sposobów na wykrycie zmian w płucach w przebiegu COVID-19. Liczba specjalistów wyszkolonych w tym kierunku jest niewielka, a w dobie pandemii prowadzenie szkoleń jest bardzo utrudnione. W dodatku zakażenie lub konieczność kwarantanny lekarzy powoduje, że wymagane jest ich zastępowanie. Innowacyjny symulator USG płuc umożliwi szeroko dostępne szkolenie w tej dziedzinie. To rozwiązanie może pomóc nie tylko w tej pandemii, ale być wykorzystywane szerzej w opiece nad krytycznie chorymi pacjentami.

- Jako uczelnia medyczna główne wysiłki kierujemy w bezpośrednie działania związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. Dobrym przykładem jest stworzenie szybkiej ścieżki przez EIT Health dla projektów dedykowanych zwalczaniu skutków COVID-19. Jest to nie tylko dowód europejskiej solidarności, ale sprawności organizacyjnej konsorcjum – powiedziała prof. Lucyna Woźniak, prorektor ds. nauki i współpracy z zagranicą Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Doceniono polski projekt
EIT Health, organizacja działającą z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), uruchomiła łącznie ponad 6 mln euro dofinansowania dla innowacyjnych projektów branży medycznej, które mają wspomóc lekarzy, przyczynić się do zwalczania pandemii koronawirusa i choroby COVID-19. W elitarnym gronie 14 europejskich projektów wytypowanych do dofinansowania w konkursie EIT Health COVID-19 Rapid Response znalazła się innowacja z Polski. Sukces w konkursie EIT Health COVID-19 Rapid Response oznacza, że dofinansowanie pokryje koszty wdrożenia polskiego projektu. Projekt zainicjowała i realizuje krakowska spółka Medical Simulation Technologies (MST). Uniwersytet Medyczny w Łodzi, dzięki wieloletniemu partnerstwu z EIT Health, zaprosił MST do współpracy i wspólnie zgłoszono projekt.

- Problemem jest nie tylko dostępność sprzętu, ale także niedobór lekarzy wyszkolonych w kierunku USG płuc. Rozwiązanie przyspieszy szkolenie nowych specjalistów, co zwiększy dostępność badania USG płuc dla pacjentów – mówi Kamil Kipiel, członek zarządu MST.

EIT Health pracuje z ogromną liczbą europejskich naukowców, przedsiębiorców, innowatorów, start-upów nad nowymi sposobami wzmacniania systemów ochrony zdrowia, np. rozwiązaniami telemedycznymi i innymi innowacjami, które odpowiadają na potrzeby lekarzy i całego personelu medycznego. Polski projekt pokonał konkurencyjne, wymierzone w koronawirusa innowacje z Niemiec, Francji, Hiszpanii, krajów Beneluksu, Skandynawii czy Wielkiej Brytanii.

- Projekty, które wybraliśmy mają ogromny potencjał. Oprócz finansowania dla 14 projektów, uruchomiliśmy też specjalną platformę, dzięki której opracowywane są ponadregionalne rozwiązania do walki z COVID-19. Jeden z zespołów pracuje nad szczepionką, inny nad dekontaminacją odpadów medycznych. Spektrum działań jest szerokie. Lekarstwo i szczepionka na COVID-19 jest absolutnie kluczowe, ale nie można zapominać, że rozwiązania są potrzebne na różnych odcinkach leczenia, także w diagnostyce z wykorzystaniem USG - podkreśla Mikołaj Gurdała, dyrektor ds. innowacji w EIT Health InnoStars, części EIT Health, która działa w Centralnej, Wschodniej i Południowej Europie.

EIT Health to organizacja non-for-profit, działającą z ramienia Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), utworzonego przez Unię Europejską w 2008 r. w celu wzmocnienia zdolności Europy do innowacji. EIT Health jest największym w Europie partnerstwem publiczno-prywatnym działającym w obszarze innowacyjnej medycyny i opieki zdrowotnej. Ponad 150 wiodących firm, uczelni wyższych, centrów badawczo-rozwojowych z całej Europy rozwija wspólne projekty innowacyjne, które są testowane i wdrażane w ramach systemów opieki zdrowotnej. Do tej pory EIT Health przeszkolił 11 tysięcy studentów, lekarzy, naukowców, przedsiębiorców, wdrożył na rynek ponad 55 konkretnych rozwiązań, udzielił wsparcia ponad 600 najlepszym europejskim startupom i pomógł uzyskać finansowanie inwestorskie w wysokości ponad 100 mln euro dla najbardziej obiecujących projektów. W Polsce EIT Health ma czterech partnerów – Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Celon Pharma, Comarch i Instytut Medycyny Pracy im. Nofera w Łodzi.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe