Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Polskie badania nad osoczem ozdrowieńców

Autor: Iwona Konarska |Data: 10.03.2021
 
 
Prof. Grażyna Rydzewska wraz z zespołem w „International Journal of Infectious Diseases” przedstawiła wyniki analiz, odpowiadających na pytanie: kiedy i komu może pomóc osocze ozdrowieńców.
W lutym 2021 roku opublikowano w "International Journal of Infectious Diseases” wyniki rozpoczętego w kwietniu ubiegłego roku projektu sprawdzającego skuteczność leczenia osoczem ozdrowieńców, które zawiera przeciwciała przeciwko koronawirusom SARS-CoV-2.

Kierownictwo naukowe nad projektem sprawowała prof. dr hab. med. Grażyna Rydzewska, kierownik Kliniki Gastroenterologii z Pododdziałem Leczenia NZJ, CSK MSWiA.

Do projektu włączono ponad 200 osób, zaś opublikowane wyniki wskazują, że korzystne jest leczenie osoczem we wczesnej fazie infekcji u pacjentów obciążonych innymi schorzeniami, szczególnie z przewlekłymi chorobami układu krążenia, niewydolnością nerek czy też chorobami nowotworowymi.

Artykuł w „International Journal of Infectious Diseases” jest mocnym głosem w sprawie skuteczności leczenia osoczem ozdrowieńców w czasie pandemii COVID-19, szczególnie w kontekście faktu, że Narodowy Instytutu Zdrowia (NIH) w USA poinformował o wstrzymaniu badania nad osoczem ozdrowieńców w leczeniu COVID-19. Powodem jest brak pozytywnych efektów. Przed prawie dwoma miesiącami zaniechano również badań międzynarodowych nad taką terapią.

Być może ważny jest czas podania osocza. Im wcześniej zostanie użyte u chorego, tym większe są szanse na to, że okaże się pomocne w zmaganiach z COVID-19.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe