Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Powikłania po covidzie – końca listy nie widać

Źródło: PAP/Marek Matacz
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 28.07.2022
 
 
Tagi: długi covid
Tzw. długi covid wiąże się z szerszym wachlarzem zaburzeń, niż wcześniej sądzono – donoszą naukowcy z Wielkiej Brytanii. Wśród kilkudziesięciu objawów pojawiają się spadek sprawności seksualnej czy utrata włosów.
Na łamach pisma „Nature Medicine” naukowcy z University of Birmingham przedstawili nowe informacje na temat tzw. długiego covidu – zespołu objawów, które mogą utrzymywać się jeszcze długo po przejściu infekcji.

Badacze przeanalizowali medyczne dane na temat prawie 2,5 mln osób, z których niecałe 500 tys. przeszło zakażenie, lecz nie trafiło do szpitala.

Naukowcy naliczyli 62 objawy, które zaklasyfikowali do trzech kategorii – zaburzeń dróg oddechowych, problemów psychicznych oraz różnorodnych objawów z szerokiego spektrum.
Najczęściej pojawiały się zaburzenia węchu, skrócony oddech, bóle w klatce piersiowej oraz gorączka.

Autorzy analizy zwracają jednak uwagę także na amnezję, upośledzenie precyzyjnych ruchów (apraksja), nietrzymanie kału, zaburzenia erekcji, halucynacje, opuchliznę kończyn, wypadanie włosów.

– Badanie potwierdza to, co pacjenci zgłaszali lekarzom i osobom decyzyjnym przez całą pandemię – że objawy COVID-19 są wyjątkowo liczne i nie da się ich w pełni wyjaśnić innymi czynnikami, takimi jak styl życia czy inne chroniczne choroby – stwierdza prof. Shamil Haroon, autor badania.

– Symptomy, które zidentyfikowaliśmy, powinny pomóc lekarzom i ekspertom określającym zalecenia w lepszej ocenie stanu pacjentów z długotrwałymi skutkami COVID-19 oraz w znalezieniu lepszych sposobów leczenia tych objawów – dodaje.

Jednocześnie jego zespół znalazł zależności między objawami a czynnikami demograficznymi.

Kobiety, osoby młodsze, czarnoskóre lub mieszanego pochodzenia etnicznego okazały się bardziej narażone na rozwój long COVID.

Utrzymujące się długo objawy częściej dotykały też osób otyłych, palaczy, biedniejszych oraz osób z różnymi schorzeniami towarzyszącymi.

– Nasza analiza czynników ryzyka jest szczególnie ciekawa, ponieważ pomaga nam zrozumieć, co może sprzyjać długiemu covidowi. Wiemy już, że niektóre modyfikowalne czynniki, takie jak palenie i otyłość, podnoszą ryzyko różnych chorób, w tym long COVID. Jednak inne czynniki, takie jak biologiczna płeć czy pochodzenie etniczne, też wydają się istotne – podkreśla współautorka pracy, Anuradhaa Subramanian.

– Kobiety zwykle są np. bardziej narażone na choroby autoimmunologiczne. Jednoczesne, większe ryzyko rozwoju u nich długiego covidu obserwowane w naszym badaniu zwiększa nasze zainteresowanie sprawdzeniem, czy reakcje autoimmunologiczne, czy inne przyczyny odpowiadają za większe zagrożenie wśród kobiet. Takie obserwacje pozwolą lepiej skoncentrować się na czynnikach, które warto badać, a które prowadzą do utrzymujących się długo objawów. Umożliwią też poszukiwanie lepszych sposobów pomocy pacjentom – wyjaśnia specjalistka.

Tytuł pochodzi od redakcji
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.