Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Pozytywne wyniki badań koncernu AstraZeneca

Źródło: Lancet, PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 19.11.2020
 
 
Szczepionka przeciw SARS-CoV-2 opracowana przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki wywołuje silną reakcję układu odpornościowego u osób powyżej 70. roku życia, co daje nadzieję na jej skuteczność – wynika z badań opublikowanych w „Lancet".
Wyniki opublikowane w czasopiśmie medycznym „Lancet" dotyczą II fazy badań klinicznych przeprowadzonych na 560 uczestnikach, z czego 240 to osoby powyżej 70. roku życia, a 160 to osoby w przedziale wiekowym 56-69 lat.

– Silna odpowiedź przeciwciał i limfocytów T zaobserwowana u starszych osób w naszym badaniu jest obiecująca. To ważne, ponieważ seniorzy są grupą najbardziej narażoną na ciężki przebieg COVID-19 – ocenił współprowadzący badanie Maheshi Ramasamy z Uniwersytetu Oksfordzkiego.

W badaniu nie zaobserwowano żadnych poważnych efektów ubocznych szczepionki. Jak podkreślił w Andrew Pollard, szef grupy nadzorującej badania, dane te nie muszą automatycznie oznaczać, że szczepionka jest skuteczna, jednak dają na to nadzieję.

– Wstępne wyniki ostatniej, trzeciej fazy badań nad brytyjską szczepionką mogą ukazać się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. Badania prowadzone z udziałem dziesiątek tysięcy ochotników w USA, Wielkiej Brytanii, Brazylii, RPA i Japonii zostały wstrzymane ze względu na stwierdzenie poważnej choroby u dwóch osób, jednak w październiku zostały wznowione po weryfikacji danych – dodał Andrew Pollard.

AstraZeneca będzie prawdopodobnie trzecią firmą, która ogłosi wstępne wyniki badań nad swoją szczepionką przeciw koronawirusowi. Wcześniej zrobiły to Pfizer i BioNTech oraz Moderna; skuteczność opracowanych przez nie preparatów wyniosła ok. 95 proc.

W przeciwieństwie do tych szczepionek, opartych na nowej technologii mRNA, szczepionka AZD1222 jest szczepionką wektorową, używającą martwych komórek niegroźnego dla ludzi adenowirusa pochodzącego od szympansów. Szczepionka zawiera sekwencje genetyczne kodujące syntezę białka powierzchniowego S („kolców") koronawirusa SARS-CoV-2. Podobne podejście stosowano już przy innych szczepionkach, w tym przeciwko wirusowi ebola.

Przeczytaj także: „Na ile szczepionka pozwoli wygasić pandemię”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe