Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Prawo do szczepień na każdym etapie programu

Źródło: NIL
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 12.01.2021
 
 
W przypadku nieskorzystania z możliwości szczepienia podczas etapu zero, medycy będą mogli to zrobić dopiero w trakcie etapu trzeciego. – Takie rozwiązanie będzie zmuszało personel do pracy zawodowej w warunkach zagrożenia epidemicznego bez zapewnienia im niezbędnej ochrony w postaci szczepionki – zauważa prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej apeluje do ministra zdrowia o niezwłoczną modyfikację Narodowego Programu Szczepień i jednoznaczne przyznanie pracownikom sektora ochrony zdrowia możliwości szczepienia na każdym etapie realizacji programu.

Część lekarzy nie może obecnie poddać się szczepieniu przeciwko COVID-19 z uwagi na występujące przeciwwskazania, takie jak np. ciąża lub karmienie piersią. Część z nich chciałaby poddać się szczepieniu, jak tylko ustaną owe przeciwwskazania.

Z docierających do samorządu lekarskiego sygnałów wynika, że lekarze otrzymują informację, że w przypadku nieskorzystania z możliwości szczepienia podczas etapu zero, będą mogli się zaszczepić dopiero w trakcie etapu trzeciego. Prezes NRL zauważa, że takie rozwiązanie będzie zmuszało tę grupę personelu medycznego do pracy w warunkach zagrożenia epidemicznego bez zapewnienia im niezbędnej ochrony w postaci szczepionki.

– Pracownicy sektora ochrony zdrowia powinni mieć możliwość zaszczepienia się w każdym etapie programu zwłaszcza, gdy dotyczy to osób, które nie mogły zaszczepić się podczas etapu zero z uwagi na występujące w okresie jego realizacji przeciwwskazania – twierdzi prof. Andrzej Matyja.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.