Specjalizacje, Kategorie, Działy
Krystian Maj/KPRM

Premier obiecuje zakup szczepionki i przeprasza za błędy

Udostępnij:
– Jesteśmy gotowi na jej przyjęcie. W kwietniu przystąpiliśmy do umów unijnych dotyczących zakupu ewentualnych szczepionek na SARS-CoV-2. Razem z innymi krajami UE mamy równe prawo do korzystania z tych szczepionek proporcjonalnie do wielkości populacji – zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Amerykańska firma Pfizer i niemiecka BioNTech SE ogłosiły przełom w pracach nad szczepionką na SARS-CoV-2. Według badań i testów klinicznych szczepionka ta ma być bezpieczna i skuteczna w aż 90 proc. Premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że w Polsce pojawi się tak szybko, jak tylko to będzie możliwe.

– Chcemy zdobyć i użyć szczepionki najszybciej jak to możliwe, najpewniej wiosną przyszłego roku. Dzięki odpowiedniemu, wczesnemu planowaniu, będziemy na nią przygotowani. Już pracujemy nad logistyką dystrybucji szczepionek. Kilka dni temu, podczas posiedzenia rządowego zespołu zarządzania kryzysowego, zarządziłem przygotowanie na przyszły rok infrastruktury na masowe szczepienia – powiedział premier.

Zgodnie z planami rządu ,szczepionka w pierwszej kolejności ma trafić do seniorów, pracowników ochrony zdrowia i formacji mundurowych. Z czasem będzie również dostępna dla każdego obywatela na zasadzie dobrowolności. Premier przypomniał też, że wirus nadal jest groźny i należy przestrzegać zaleceń dotyczących bezpieczeństwa epidemiologicznego.

– W tych różnych okolicznościach obostrzeń i działań prowadzących do obniżenia zakażeń na pewno popełniamy błędy. Przepraszamy za nie. Chcemy zrobić wszystko, by walczyć z COVID-19. To jest nasz wróg numer jeden. Nie chcemy walczyć z nikim innym. Dlatego jeszcze raz proszę wszystkich o odpowiedzialność i przestrzeganie obostrzeń. Wytrzymajmy tę próbę, a nasz wysiłek i solidarność zostaną nagrodzone! Wrócimy do normalności - dzięki szczepionce i dyscyplinie społecznej – powiedział Mateusz Morawiecki.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.