Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Archiwum

Prof. Jan Szczegielniak: Nadal wiele osób po COVID-19 wymaga rehabilitacji

Źródło: Marek Szczepanik/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 17.05.2022
 
 
– Chociaż liczba chorych na COVID-19 wyraźnie spadła, to ze względu na specyfikę tej choroby potrzebne jest utrzymanie rehabilitacji części ozdrowieńców. Możemy uchronić tych ludzi od niepełnosprawności i przywrócić ich do normalnego życia – powiedział prof. Jan Szczegielniak, krajowy konsultant w dziedzinie fizjoterapii.
Prof. Jan Szczegielniak jest współautorem pilotażowego w skali światowej projektu kompleksowej rehabilitacji osób po przebytym COVID-19, który będzie realizowany w szpitalu MSWiA w Głuchołazach do końca sierpnia 2022 roku. Do tej pory z pomocy specjalistów tej placówki skorzystało prawie 2,5 tysiąca pacjentów z całej Polski.

Jak przypomina naukowiec, od kwietnia pacjenci nie mogą już dostać skierowania na rehabilitację pocovidową finansowaną przez NFZ. Szpital w Głuchołazach, gdzie uruchomiono pilotażowy program rehabilitacji we wrześniu 2020 roku, ma zapewnione finansowanie przez najbliższe trzy miesiące. Prof. Szczegielniak zapewnia, że będzie się starał o przedłużenie programu.

– Faktem jest mniejsza liczba zakażeń i zachorowań. Niestety, faktem są także powikłania po COVID-19, które ujawniają się dopiero po jakimś czasie, nawet po paru tygodniach. Niektóre nich uniemożliwiające normalne funkcjonowanie. Wdrożenie odpowiedniego, kompleksowego procesu rehabilitacji może uchronić tych ludzi od niepełnosprawności i przywrócić ich do normalnego życia. Dlatego nie uważam tematu rehabilitacji pocovidowej za zamknięty i będę o tym rozmawiał w ministerstwie w najbliższym czasie – zapowiedział prof. Szczegielniak.

Zdaniem eksperta, największym problemem jest zapewnienie odpowiedniej opieki osobom mającym komplikacje związane z różnymi zakresami.

– Jeżeli mamy pacjenta, którego problemy wiążą się wyłącznie z narządami ruchu, to jeszcze pół biedy. Prawdziwy problem zaczyna się w przypadkach, gdy COVID-19 wywołał komplikacje wielozakresowe, na przykład kardio-pulmonologiczne połączone z dolegliwościami neurologicznymi, czy objawy z zakresu psychiatrii i psychologii połączone z problemami narządów ruchu. W tej chwili mówimy już o ponad dwustu objawach, z których część potrafi skutecznie utrudnić życie i funkcjonowanie pacjentowi. Bo osoba, która ma problemy z utrzymaniem równowagi, ma zaniki pamięci i na dodatek stany depresyjne lub lękowe, nie jest w stanie wrócić do normalnej pracy. Więcej, ma poważne problemy z czynnościami dnia powszechnego. Takim pacjentom należy zapewnić odpowiednią rehabilitację – podkreśla prof. Szczegielniak.

W ocenie naukowca, opracowany i wdrożony w głuchołaskim szpitalu program już teraz stanowi niezwykłą bazę do potencjalnych badań naukowych, wykraczających poza samą problematykę COVID-19.

– Jest to program pierwszy w Europie i jeden z nielicznych tego typu na świecie, polegający na kompleksowej rehabilitacji osób po przebyciu choroby zakaźnej w warunkach szpitalnych. Opracowaliśmy program, dzięki któremu powstała specjalna ścieżka, umożliwiająca pacjentom powrót do pracy i uniknięcie lub skrócenie czasu niepełnosprawności. Już teraz na jego podstawie powstają prace naukowe, unikatowe w skali międzynarodowej. Mam nadzieję, że z naszych doświadczeń będzie można korzystać w przyszłości – mówi prof. Szczygielniak.

Ekspert dodaje, ze nadal nie wiemy wielu rzeczy na temat skutków przejścia tej choroby. Sądzi jednak, że przez pewien czas powinien w naszym kraju funkcjonować ośrodek, w którym zajmowano by się kontynuacją i rozwojem założeń projektu w taki sposób, by można go wykorzystywać także w przypadku innych chorób.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.