Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Przewlekła choroba nerek a komplikacje związane z COVID-19

Źródło: materiały prasowe
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 17.02.2021
 
 
Badanie obejmujące ponad 38000 pacjentów przewlekle hemodializowanych stanowi jedno z największych dotąd przeprowadzonych analiz międzynarodowych nad zachorowalnością na COVID-19 oraz komplikacjami u pacjentów poddanych dializoterapii.
Nadwaga, pobyt w domu opieki oraz niższy poziom wykształcenia wykazują korelację z wyższą zachorowalnością na COVID-19 – takie wnioski wynikają z badania przeprowadzonego przez Diaverum.
Wiodący dostawca usług w opiece nefrologicznej przeprowadził duże badanie obejmujące wiele krajów w celu określenia czynników mających wpływ na zachorowalność oraz skutki COVID-19 u pacjentów przewlekle hemodializowanych.

Pandemia COVID-19 uderzyła szczególnie mocno w pacjentów z chorobami przewlekłymi. Na całym świecie prawie 3 miliony osób jest regularnie hemodializowanych, a wstępne doniesienia wskazują na szczególnie wysoką śmiertelność występującą właśnie wśród tej grupy pacjentów.

Dr Fernando Macário, dyrektor ds. medycznych w Diaverum, powiedział: “Wyniki naszych badań wskazują, że pacjenci z przewlekłą chorobą nerek należą do grup narażonych na największe ryzyko poważnych powikłań i dlatego też powinni oni być traktowani absolutnie priorytetowo, jeśli chodzi o działania prewencyjne w zakresie zapobiegania COVID-19, włączając w to jak najwcześniejsze zaszczepienie.”

Oto niektóre z kluczowych wniosków z tego badania:
• starszy wiek pacjentów przewlekle hemodializowanych w połączeniu z leczeniem nadciśnienia tętniczego, przy wykorzystaniu antagonistów receptora angiotensyny II przewlekle hemodializowanych wiąże się z niższą zachorowalnością na COVID-19; natomiast nadwaga, pobyt w domu opieki oraz niższy poziom wykształcenia wykazują korelację z większą zachorowalnością;
• znacząca śmiertelność wśród przewlekle hemodializowanych, chorujących na COVID-19, była związana ze starszym wiekiem, współistniejącymi chorobami sercowo-naczyniowymi, dłuższym okresem dializoterapii oraz z płcią męską; jednocześnie śmiertelność była mniejsza wśród pacjentów z przetokami tętniczo-żylnymi, niż w przypadku chorych hemodializowanych z innego rodzaju dostępem naczyniowym.

Doktor Mathias Haarhaus, dyrektor ds. nauki i badań w Diaverum oraz koordynator badania, powiedział: “Nasza obecność w 22 krajach umożliwia nam zbadanie wpływu różnic społeczno-gospodarczych oraz kulturowych na przebieg choroby. Wykorzystując nasze zasoby oraz oceniając strategię prewencyjną firmy Diaverum, mamy nadzieję wnieść istotną klinicznie wiedzę naukową jako nasz wkład w światową walkę z pandemią.”

Pełne wyniki badania firmy Diaverum nad COVID-19: „Przewidywanie zagrożeń w zakresie zachorowalności oraz śmiertelności związanej z COVID-19 w dużej wielonarodowej grupie pacjentów przewlekle hemodializowanych: wpływ na zarządzanie pandemią w ośrodkach prowadzących zabiegi hemodializy” – zostały opublikowane w Clinical Kidney Journal, będącym oficjalnym organem Europejskiego Stowarzyszenia Nerki – Europejskiego Stowarzyszenia Dializ i Przeszczepów, oraz wiodącym czasopismem w dziedzinie nefrologii. Wyniki są także dostępne na globalnej witrynie internetowej firmy Diaverum.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe