Specjalizacje, Kategorie, Działy
Fot. Wikipedia

Roślinna substancja hamuje wszystkie warianty SARS-CoV-2

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Badacze z University of Nottingham na łamach pisma „Virulence” donoszą, że otrzymywany z łoczydła apulijskiego (Thapsia garganica) związek o nazwie tapsigargin silnie blokuje namnażanie się wszystkich wariantów SARS-CoV-2. Według naukowców związek może znaleźć zastosowanie w ochronie przed infekcją i w jej zwalczaniu.
Już we wcześniejszych doświadczeniach naukowcy zauważyli, że substancja ta już w małych dawkach uruchamia w organizmie silną odpowiedź zwalczającą różne wirusy, w tym SARS-CoV-2.

Tymczasem w nowych eksperymentach porównali najpierw aktywność komórkową różnych wariantów koronawirusa: alfa, beta i gamma. Wariant delta mnożył się 4 razy szybciej niż wariant alfa i 9 razy szybciej niż beta, jednocześnie najsprawniej przenosząc się do kolejnych komórek. Jak też się okazało, infekcja różnymi wariantami naraz dawała zwykle efekt synergiczny, tzn. wirusy przyspieszały nawzajem swoją replikację.

Jednak badacze mają też dobrą wiadomość. W badaniach na komórkach wszystkie warianty koronawirusa były podatne na działanie tapsigarginu. Substancja skutecznie chroniła przed infekcją oraz hamowała już istniejące zakażenie.

– Badanie dało nam lepszy wgląd w naturę dominacji wariantu delta. Choć pokazaliśmy, że jest on najbardziej zakaźny i promuje produkcję innych wirusów przy koinfekcji, jesteśmy zadowoleni, ponieważ pokazaliśmy, że tapsigargin jest skuteczny przeciwko wszystkim wariantom. Wyniki te wspólnie wskazują na przeciwwirusowy potencjał tapsigarginu stosowanego w profilaktyce po wystawieniu na działanie wirusa oraz jako substancji terapeutycznej – mówi kierujący pracami prof. Kin Chow Chang.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.