Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
iStock

Rusza pilotaż dotyczący paszportów covidowych

Źródło: PAP
Autor: Monika Stelmach |Data: 13.05.2021
 
 
Od poniedziałku poszczególne kraje UE testują system informatyczny, który umożliwi m.in. zaszczepionym obywatelom Unii swobodne podróżowanie. Polska wysłała zgłoszenie o gotowości do integracji w tym systemie. Testy mają trwać dwa tygodnie. Komisja Europejska chce, by system był gotowy już 1 czerwca.
Tak zwane paszporty covidowe mają umożliwić swobodne podróżowanie po krajach Unii Europejskiej, a może także poza nią. Zanim jednak to nastąpi, centralny system musi być sprawdzony. Testowana jest infrastruktura informatyczna i jej bezpieczeństwo – np. czy każde z państw będzie mogło połączyć się z centralnym, unijnym portalem UE, czy pobierze dane w bezpieczny sposób. System będzie bowiem weryfikował autentyczność wygenerowanego dla każdego obywatela unikalnego kodu QR.

Każdy kraj, który wejdzie do systemu, najpierw sam musi się do niego prawnie i technicznie przygotować. Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że Polska spełniła te wymogi i zgłosiła gotowość.

Nowe rozwiązanie będzie obejmowało wydawanie i weryfikację trzech certyfikatów: potwierdzającego przebycie choroby, negatywny wynik testu i szczepienie. Nadal nie są jednak znane ważne szczegóły, np. czy ozdrowieńcy, ale jeszcze nieszczepieni, będą mogli podróżować, a także jakie szczepionki będą uprawniały do otrzymania dokumentu. Czy tylko te dopuszczone przez Europejską Agencję Leków, czy także rosyjską i chińskie, które kupili Węgrzy i nimi szczepią.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe