Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Ryzyko hospitalizacji niższe po zakażeniu omikronem niż deltą

Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: Bartłomiej Niedziński/PAP
Według analizy Imperial College London osoby, które nie mają przeciwciał, jeśli zakażą się wariantem omikron, są o 11 proc. mniej narażone na hospitalizację w porównaniu z infekcją deltą. W przypadku osób mających przeciwciała ryzyko konieczności pobytu na SOR jest niższe o 25–30 proc. w porównaniu z deltą.
W Wielkiej Brytanii – ze względu na wysoki odsetek zaszczepionych i liczbę tych, którzy przebyli już infekcję – zdecydowana większość populacji ma przeciwciała. W tej grupie ryzyko, że osoba zakażona wariantem omikron trafi na ostry dyżur, jest o 25–30 proc. niższe, niż gdyby przyczyną infekcji był wariant delta. Natomiast ryzyko, że dana osoba będzie musiała pozostać w szpitalu na dzień lub dłużej jest w porównaniu z deltą o 40 proc. niższe.

– Nasza analiza pokazuje dowody na umiarkowane zmniejszenie ryzyka hospitalizacji związanego z wariantem omikron w porównaniu z wariantem delta. Wydaje się jednak, że jest to równoważone przez zmniejszoną skuteczność szczepionek przeciwko COVID-19 wywołanemu wariantem omikron – oświadczył prof. Neil Ferguson z Imperial College London, dodając, że przez wysoki poziom transmisji wariantu omikron służba zdrowia może stanąć w obliczu przesilenia.

Z kolei druga analiza, przeprowadzona przez naukowców Uniwersytetu w Edynburgu, sugeruje, że ryzyko hospitalizacji w przypadku wariantu omikron może być nawet o dwie trzecie niższe w porównaniu z deltą. Przeanalizowali oni przypadki zakażeń koronawirusem w Szkocji i liczbę osób trafiających do szpitala. Stwierdzili, że gdyby omikron zachowywał się tak samo jak delta, można by się spodziewać, że do szpitali przyjętych byłoby do tej pory ok. 47 osób, tymczasem w Szkocji z tego powodu w placówkach jest 15 pacjentów. Na tej podstawie badacze ocenili, że ryzyko hospitalizacji może być mniejsze o dwie trzecie. Zastrzegli jednak, że wnioski wyciągnięte zostały na podstawie bardzo małej próby, w której na dodatek było niewiele osób starszych – bardziej narażonych na zakażenie.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.