Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Rząd zainwestuje ponad 6,5 mln zł w rozbudowę laboratoriów sanepidu

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 16.06.2021
 
 
– Realizując jeden z priorytetów walki z pandemią, jakim jest sekwencjonowanie wirusa i identyfikowanie mutacji, będziemy na wielomilionową skalę inwestować w laboratoria. Sanepid przechodzi z ery kamienia łupanego do ery nowocześności – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister zdrowia w czasie konferencji prasowej w Olsztynie powiedział, że po rozbudowie możliwe będzie przebadanie kilku tysięcy próbek koronawirusa tygodniowo. Obecnie wykonywanych jest ich około tysiąca. Inwestycja potrwa dwa miesiące.

– Będzie to fundamentalna zmiana i przekwalifikowanie Polski z kraju, który jeszcze niedawno musiał się opierać na zagranicznej infrastrukturze. Będziemy mogli w pełni analizować, z jakimi mutacjami koronawirusa mamy do czynienia – mówił szef resortu zdrowia.

Powiedział, że konferencja prasowa odbywa się w Olsztynie nieprzypadkowo, bo tam znajduje się lokalne laboratorium realizujące zadania związane z analizą genomu wirusa. – Jest jedną z placówek, które mają charakter pionierski w strukturze sanepidu, w sensie tworzenia procedur i prowadzenia badań nad sekwencjonowaniem – dodał Adam Niedzielski.

Minister zdrowia przypomniał, że to w Olsztynie w marcu ruszyły pierwsze prace nad sekwencjonowaniem genomu koronawirusa, więc zespół jest doświadczony i potrafi szybko identyfikować poszczególne warianty wirusa.

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe