Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Skierowanie na bezpłatny test na SARS-CoV-2 można uzyskać online

Źródło: PAP
Autor: Monika Stelmach |Data: 02.12.2021
 
 
Każdy, kto podejrzewa u siebie zakażenie koronawirusem, także jeśli przyjął dwie dawki szczepionki przeciw COVID-19, może dostać skierowanie na bezpłatny test przez internet. Test w kierunku SARS-CoV-2 może wystawić również każdy lekarz POZ i nocnej pomocy lekarskiej.
Na test można zapisać się przez internet (https://aplikacje.gov.pl/app/sanepid/#/4d4a5f/adults-qualification), wypełniając prosty formularz kwalifikacyjny. Po zakwalifikowaniu się na test, można umówić się na wymaz również przez formularz internetowy lub zamówić rozmowę z konsultantem.

Aby otrzymać zlecenie online, należy zalogować się przez profil zaufany i wypełnić formularz. Zlecenie zostanie wystawione automatycznie w ciągu godziny. Formularz mogą wypełnić osoby, które ukończyły 18 lat.

Jeśli jest po godzinach pracy przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, o pomoc można się zwrócić do lekarza dyżurującego w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Konsultacje są prowadzone za pośrednictwem teleporady lub w trakcie wizyty, a jeśli lekarz oceni, że potrzebny jest test, wystawi zlecenie.

Zlecenie wykonania testu na koronawirusa może wystawić również lekarz opieki paliatywnej i hospicyjnej opieki długoterminowej w zakładzie opiekuńczo-leczniczym, a także lekarz, który nie ma umowy z NFZ, ale ma aplikację gabinet.gov.pl.

Testy można wykonać także w weekend – wystarczy zadzwonić na infolinię i poprosić o wskazanie właściwej placówki.

W momencie wystawienia zlecenia na test w kierunku SARS-CoV-2 rozpoczyna się kwarantannę. Jeśli wynik testu będzie pozytywny, kwarantanna zmieni się w izolację domową. Jeśli negatywny, kwarantanna zostanie zakończona.

Przez formularz nie można zamówić tzw. karetki wymazowej. Aby to zrobić, należy skontaktować się z lekarzem POZ.

Jeśli wynik testu jest nierozstrzygający/niediagnostyczny, ponownie test można wykonać w ciągu 24–48 h, przy czym wcześniej trzeba poprosić lekarza POZ o nowe skierowanie na badanie.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.