Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Sotrowimab skutecznie walczy z ewoluującą chorobą COVID-19

Źródło: Materiały prasowe
Redaktor: Iwona Kazimierska |Data: 28.05.2021
 
 
EMA wydała pozytywną opinię naukową o produkcie sotrowimab firm GSK i Vir Biotechnology przeznaczonym do stosowania we wczesnym leczeniu COVID-19. Sotrowimab to eksperymentalne przeciwciało monoklonalne przeciwko SARS-CoV-2. Dane przedkliniczne wskazują, że może ono zarówno uniemożliwiać wnikanie wirusa do zdrowych komórek, jak i usuwać zakażone komórki.
Opinia została wydana na podstawie dokonanego przez Komitet ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP) przy EMA przeglądu dostępnych danych dotyczących sotrowimabu (znanego wcześniej jako preparat VIR-7831).

Państwa członkowskie UE mogą wykorzystać wydaną przez CHMP pozytywną opinię podczas podejmowania decyzji na poziomie krajowym w sprawie podawania sotrowimabu na wczesnym etapie leczenia, zanim EMA wyda pozwolenie na dopuszczenie go do obrotu.

Opinia ta dotyczy stosowania sotrowimabu w leczeniu dorosłych i młodzieży (w wieku od 12 lat, o masie ciała od 40 kg) chorych na COVID-19, którzy nie wymagają tlenoterapii i którzy są obarczeni wysokim ryzykiem progresji do ciężkiej postaci COVID-19.

– Wydana opinia to świetna wiadomość dla chorych w Europie, ponieważ państwa członkowskie UE będą mogły na jej podstawie z większą łatwością realizować procesy wydawania swoich tymczasowych pozwoleń na dopuszczenie sotrowimabu do obrotu. Nasze najnowsze dane z badań in vitro mówią, że sotrowimab skutecznie walczy z ewoluującą chorobą COVID-19 i zachowuje skuteczność wobec wszystkich krążących wariantów wywołującego ją wirusa. Będziemy z radością współpracować z organami rejestracyjnymi na całym świecie, aby udostępnić sotrowimab większej liczbie potrzebujących leczenia pacjentów i przyczynić się do zakończenia pandemii – powiedział dr George Scangos, dyrektor naczelny Vir.

Sotrowimab to eksperymentalne przeciwciało monoklonalne przeciwko SARS-CoV-2. Dane przedkliniczne wskazują, że może ono zarówno uniemożliwiać wnikanie wirusa do zdrowych komórek, jak i usuwać zakażone komórki. Przeciwciało to wiąże się z epitopem na powierzchni SARS-CoV-2, identycznym jak w przypadku SARS-CoV-1 (wirus powodujący SARS – ciężki ostry zespół oddechowy), co wskazuje, że epitop ten jest konserwatywny i w związku z tym rozwój oporności jest utrudniony.

Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA) w środę (26 maja 2021) wydała zezwolenie na stosowanie sotrowimabu w nagłych wypadkach COVID-19. Będzie można go podawać dzieciom i dorosłym z łagodnym przebiegiem choroby wywołanej koronawirusem SARS-COV-2.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe