Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RD

Spotkanie o COVID-19: niezaproszeni zabierają głos

Źródło: NIL
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 25.02.2021
 
 
Kilka dni temu mignęła w mediach informacja o spotkaniu prezydenta z medykami - omawiano walkę z pandemią. Już tego samego dnia okazało się, że przedstawiciele samorządu lekarskiego nic nie wiedzieli o planowaniu takiego wydarzenia.
Niezaproszeni wystosowali do prezydenta list. Podpisani pod nim to prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofia Małas, prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alina Niewiadomska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzej Matyja, prezes Krajowej Izby Fizjoterapeutów Maciej Krawczyk.

W liście m.in. czytamy: "Pragniemy przypomnieć, że samorządy zawodów medycznych zrzeszają i reprezentują wszystkie osoby wykonujące te zawody w Polsce, zaś reprezentanci zawodów medycznych wybierani są według demokratycznych procedur określonych ustawą. Wyrażamy zdanie, uwagi i postulaty kilkuset tysięcy pracowników medycznych, którzy od roku z wielkim poświęceniem i zaangażowaniem stoją na pierwszej linii obrony przed pandemią. Pomimo że chcąc podzielić się naszym doświadczeniem, wiedzą i spostrzeżeniami, już wcześniej prosiliśmy Pana Prezydenta o spotkanie, do takiego spotkania nie doszło.

Dokonywanie ustaleń dotyczących systemu ochrony zdrowia bez uczestnictwa przedstawicieli zawodów medycznych ustawowo umocowanych do reprezentacji tych zawodów odbieramy z nieukrywanym rozżaleniem. To przedstawiciele samorządów zawodowych dysponują najszerszą wiedzą na temat palących problemów w ochronie zdrowia i są naturalnym partnerem do prowadzenia negocjacji w tej materii.

Dlatego brak zaproszenia na zorganizowane wczoraj spotkanie w sprawie sytuacji w ochronie zdrowia w czasie pandemii uważamy nie tylko za wielki nietakt, ale również odbieramy jako lekceważenie profesjonalistów medycznych oraz marginalizację naszego głosu, często krytycznie oceniającego działania władz publicznych w walce z pandemią. Taka sytuacja jest kolejnym przykładem unikania przez przedstawicieli władzy publicznej merytorycznej debaty z reprezentantami środowisk medycznych.

W dobie epidemii i realnego zagrożenia zdrowia i życia Polek i Polaków oczekujemy lepszej współpracy z Kancelarią Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

O samym spotkaniu pisaliśmy:

www.termedia.pl/koronawirus/Prezydent-przypomnial-ze-zbliza-sie-pierwsza-rocznica-pandemii,41464.html
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe