Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
KPRM

Szczepienia najpierw dla 80-latków

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 11.01.2021
 
 
– W pierwszej kolejności z tzw. grupy pierwszej szczepione będą osoby, które ukończyły 80 lat, potem powyżej 70 lat – poinformował podczas posiedzenia senackiej Komisji Zdrowia minister Adam Niedzielski. Taki harmonogram będzie zapisany w odrębnym rozporządzeniu.
– Chcemy zmniejszyć śmiertelność i udrożnić system opieki zdrowotnej. To są dwa fundamentalne cele, które przyświecają definiowaniu hierarchii, czy pewnej priorytetyzacji grup, które będą szczepione. Dlatego zaczniemy od osób najbardziej zaawansowanych wiekowo, które w największym stopniu są narażone na ryzyko zgonu – mówił Adam Niedzielski.

Minister zdrowia argumentował, że u osób powyżej 80. roku życia śmiertelność z powodu COVID-19 wynosi około 20 proc., a z niektórych danych wynika, że może być nawet wyższa. Dlatego Ministerstwo Zdrowia chce w pierwszej kolejności zaszczepić seniorów 80 plus. Ta populacja wiekowa liczy około 1,5 mln osób. W następnej kolejności będą szczepione osoby powyżej 70. roku życia, a potem 60-latkowie.

– Grupy priorytetowe będą zapisane w rozporządzeniu epidemicznym. Tak, żeby oprócz Narodowego Programu Szczepień pojawiła się regulacja, która będzie formalną podstawą do szczepienia, ale też i karania za ewentualne nadużycia – wyjaśnił Adam Niedzielski.

Zapisy na szczepienia dla najbardziej zaawansowanych wiekowo osób z pierwszej grupy, m.in. poprzez infolinię 989, mają ruszyć 15 stycznia, a same szczepienia rozpoczną się 25 stycznia.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe