Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
Adam Guz/KPRM

Szczepionki przeciw koronawirusowi dla wszystkich dorosłych Polaków

Źródło: Program III PR, PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 24.11.2020
 
 
– Umowy zawarte pośrednio z trzema producentami zabezpieczają populację. Mamy zapewnione szczepionki dla wszystkich dorosłych Polaków, czyli ponad 30 mln ludzi. Natomiast centra dystrybucji szczepionek będą powstawać w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa – poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski.
Szef resortu zdrowia był pytany w Programie III Polskiego Radia m.in. o to, które szczepionki przeciw koronawirusowi zostaną zakupione.

– Mamy europejski mechanizm zakupu. Wszystkie państwa UE reprezentuje komisja, która negocjuje bezpośrednio z producentami i w imieniu państw nabywa leki, które potem są dystrybuowane według parytetu ludności do poszczególnych państw – powiedział minister.

Jak dodał, mamy zawarte pośrednio umowy z trzema producentami. W pełni zabezpieczają one populację Polski. Ministerstwo Zdrowia będzie mogło zagwarantować szczepienia dla blisko 34 mln ludzi.

Adam Niedzielski wskazał, że dwie z trzech szczepionek, które mają wstępne wyniki badań populacyjnych, zapewniają 90 proc. odporności, co jest głównym kryterium, branym pod uwagę podczas podpisywania umów.

– Kierowaliśmy się też drugim kryterium, kto jest w stanie najszybciej dostarczyć szczepionki, a najszybciej mogą dotrzeć szczepionki tzw. oksfordzkie i Pfizera – dodał Niedzielski.

Minister zaznaczył też, że szczepienia nie będą obowiązkowe. - Wybór będzie zawsze należał do osoby, która się decyduje - podkreślił. Zapowiedział, że centra dystrybucji szczepionek miałyby powstać w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa.

Pytany, dlaczego szczepionki nie będą obligatoryjne, minister stwierdził, że nie jest tajemnicą, że ludzie mają wątpliwości związane z tą szczepionką, ponieważ pojawia się po raz pierwszy w obrocie. – Będziemy starali się wyjaśnić wszystkie wątpliwości, dać pewnego rodzaju gwarancje bezpieczeństwa i przekonywać społeczeństwo do szczepień – powiedział minister zdrowia.

Dopytywany, czy nie chodzi o kwestie finansowe, bo dobrowolne szczepionki będą dla większości płatne, a obowiązkowe musiałyby być darmowe lub z refundacją, Niedzielski zapewnił, że absolutnie nie jest to kryterium decyzji o dobrowolności szczepień.

– Państwo polskie w dobie pandemii pokazało już niejednokrotnie, że wydatkowanie środków na pandemię jest priorytetem. Nie prowadzimy takiej buchalteryjnej kalkulacji ekonomicznej – podkreślił Adam Niedzielski.

Minister zdrowia przypomniał też, że w pierwszej kolejności mają być szczepieni seniorzy, medycy i służby mundurowe.

– Zdefiniowaliśmy grupy priorytetowe i oczywiście zaczniemy do medyków. Chcemy, by osoby najbardziej narażone na kontakt z wirusem miały prawo do zabezpieczenia w pierwszej kolejności. Potem służby mundurowe, a potem seniorzy. Chcemy robić to sekwencyjnie. Jeśli chodzi o osoby starsze, najpierw szczepieniom zostaną poddane osoby 75 plus, a potem w dół rocznikami, zapraszając po kolei, by nie generować kolejek – powiedział Niedzielski.

Odnosząc się do kwestii logistyki, minister przypomniał, że powołany został zespół, który opracowuje szczegóły. – Chcemy centra dystrybucji szczepionek utworzyć w regionalnych centrach krwiodawstwa i krwiolecznictwa. One są w każdym województwie, mają odpowiednie infrastrukturalne przygotowanie by przechowywać szczepionki w określonych warunkach – poinformował szef resortu zdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe