Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
WHO

Szef WHO: Widzimy perspektywę końca pandemii COVID-19

Źródło: PAP, WHO
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 15.09.2022
 
 
Tagi: WHO, COVID-19
– Świat jeszcze nigdy nie był tak blisko zakończenia pandemii COVID-19 – ogłosił dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Podkreślił jednak, że walka z koronawirusem, który zabił niemal 6,5 mln osób, nie jest na razie wygrana.
– Jeszcze tam nie doszliśmy. Ale widzimy kres – mówił Tedros Adhanom Ghebreyesus. Zaapelował jednocześnie do rządów o podtrzymywanie czujności i podkreślił, że walka z pandemią to maraton.

Wszystkie osoby z grup ryzyka powinny przyjąć szczepionkę na COVID-19, a władze muszą nadal monitorować sytuację pandemiczną – zaznaczył.

W zeszłym tygodniu na całym świecie na COVID-19 zmarło 2812 osób i była to najniższa liczba zgonów od marca 2020 roku – wynika ze statystyk WHO. Od początku pandemii odnotowano ponad 607 mln infekcji koronawirusem, prawie 6,5 mln zakażonych zmarło.

Pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 wywołującym chorobę COVID-19 wykryto pod koniec 2019 roku w Chinach. W styczniu 2020 roku WHO uznała, że rozprzestrzenianie się patogenu stwarza ogólnoświatowe zagrożenie, w marcu ogłosiła stan pandemii.

Pandemia wstrząsnęła globalną gospodarką i przytłoczyła systemy opieki zdrowotnej. Wprowadzenie szczepionek i leków pomogło powstrzymać liczbę zgonów i hospitalizacji. Pod koniec 2021 roku pojawił się też wywołujący łagodniejszą formę choroby wariant omikron koronawirusa, który szybko stał się dominującym na całym świecie wariantem SARS-CoV-2 - przypomina agencja Reutera.

Mieszkańcy Europy powinni w najbliższych miesiącach zaszczepić się jakąkolwiek dostępną szczepionką przypominającą przeciwko COVID-19 – zaapelowała w środę szefowa Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.