Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Tragiczna sytuacja szkolnych gabinetów stomatologicznych

Źródło: RPO
Autor: Monika Stelmach |Data: 14.07.2020
 
 
- Wiele z dentobusów powstało dzięki zaangażowaniu dentystów, którzy niejednokrotnie wyłożyli oszczędności, aby kupić wyposażenie i specjalistyczny sprzęt. Obecnie szkolne gabinety stomatologiczne utraciły płynność finansową; lekarze zostali pozbawieni środków do życia, a pacjenci możliwości leczenia - zauważa Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich, w liście do ministra zdrowia.
Jak wynika z materiału opublikowanego przez RPO, szkolne gabinety stomatologiczne utraciły płynność finansową. Do powstawania zadłużenia placówek, zagrożenia ich zamykaniem oraz możliwości pozbawienia dzieci dostępu do świadczeń stomatologicznych, przyczynia się sytuacja epidemiologiczna i tzw. „ustawa cowidowa".

Rozporządzenie Rady Ministrów z 19 czerwca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii w § 9 odnoszące się do czasowego ograniczenia wykonywania działalności leczniczej, nie zawiera już obowiązku zaprzestania sprawowania opieki stomatologicznej. Ten zakaz został wprowadzony poprzednim rozporządzeniem Rady Ministrów z 31 marca 2020 r.

Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem czasowe ograniczenie działalności leczniczej w dalszym ciągu jest stosowane w zakresie leczenia stomatologicznego w pojazdach (dentobusach), z wyjątkiem świadczeń udzielanych w związku z przeciwdziałaniem COVID-19, przez podmioty wykonujące działalność leczniczą wpisane do wykazu, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy „cowidowej" z 2 marca 2020 r.

Rozporządzenie z dnia 14 marca 2020 r. umożliwia co prawda pobieranie 1/12 rocznego zobowiązania NFZ, niemniej jednak możliwość odrobienia zaciągniętych zaliczek do końca roku technicznie jest niemożliwa. Gabinety szkolne zachowują prawo do wystawiania faktur w formule 1/12. Cały czas pozostaje aktualny problem rozliczenia tych faktur. Lekarze dentyści nie są w bowiem w stanie odrobić okresu 6 miesięcy w 4 miesiące (o ile dzieci wrócą we wrześniu do szkół).

- Wprowadzone rozwiązania, które za założenia mają zapewnić płynność finansową świadczeniodawcom, w rzeczywistości powodują powstanie zadłużenia placówek. A wobec tego lekarze dentyści będą zmuszeni zamykać gabinety stomatologiczne. Może to spowodować całkowitą likwidację szkolnych gabinetów stomatologicznych. Dzieci mogą być pozbawione dostępu do świadczeń stomatologicznych, a tym samym do profilaktyki zdrowotnej. Lekarze dentyści podnoszą, że zależy im na powrocie do leczenia oraz zachowania potencjału, niemniej w obecnej sytuacji jest to utrudnione, a wręcz niemożliwe - zauważa Adam Bodnar, który zwrócił się do ministra zdrowia z wnioskiem o ustosunkowanie się do problemu.


Dokument dostępny pod linkiem: „WG do Ministra Zdrowia ws. szkolnych gabinetów stomatologicznych”.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe