Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

U nastolatki z Polski, która przyleciała do Chin, wykryto wariant omikron

Redaktor: Monika Stelmach
|
Źródło: PAP
– Mamy stuprocentową pewność, że polska obywatelka przebywająca obecnie w Chinach jest zakażona wariantem omikron koronawirusa SARS-CoV-2. Przebywa w szpitalu, w izolacji – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Nastolatka pojechała z matką do Chin. Test wykonany 6 grudnia przed wylotem z Polski nie wykrył zakażenia, a po przylocie do Chin dał wynik pozytywny. 13 grudnia stwierdzono zakażenie nowym wariantem. Nastolatka – według informacji przekazanych przez Wojciecha Andrusiewicza – nie ma objawów choroby i przebywa w szpitalu w izolacji.

Andrusiewicz poinformował też, że sanepid otrzymał namiary na wszystkie osoby w Polsce z kontaktu z nastolatką. – Do każdej z tych osób inspektorzy docierają i dzwonią – zaznaczył.

Wiadomo też, że jedna osoba z obsługi samolotu ma pozytywny wynik testu, ale nie ma informacji, że jest zakażona wariantem omikron. – U pozostałych pasażerów po badaniu na miejscu nie wykryto wirusa – powiedział mediom rzecznik.

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Andrusiewicz przypomniał, że w Polsce sekwencjonuje się w granicach 3 tys. i więcej próbek tygodniowo. – Jesteśmy w stanie wykonywać do 7 tys. sekwencjonowań tygodniowo – powiedział.

Dodał, że nie stwierdzono obecności wariantu omikron w Polsce. – Sekwencjonowanie odbywa się systematycznie i prędzej czy później ten wirus, tę mutację w Polsce stwierdzimy. Myślę, że nie ma takiej możliwości, żebyśmy nie stwierdzili – dodał.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.