Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

U osób starszych nie ma poważnego ryzyka sercowo-naczyniowego po szczepionce firmy Pfizer

Źródło: Medscape
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 26.11.2021
 
 
Francuskie badanie populacyjne dostarczyło dalszych dowodów na to, że szczepionka firmy Pfizer przeciwko COVID-19 nie oznacza ryzyka poważnych niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych u osób starszych.
W badaniu nie wykazano zwiększonego ryzyka zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu lub zatorowości płucnej po szczepieniu osób w wieku 75 lat lub starszych w ciągu 14 dni po szczepieniu.

– Powinni to wziąć pod uwagę lekarze, rozważając wdrożenie trzeciej dawki szczepionki u osób starszych – powiedziała dr Marie Joelle Jabagi z francuskiej Narodowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Leków i Produktów Zdrowotnych.

Szczepionka Pfizer-BioNTech była pierwszą szczepionką przeciw COVID-19 dopuszczoną we Francji; szeroko stosowano ją u osób starszych. Badania III fazy dotyczące szczepionki nie wykazały wzrostu częstości incydentów sercowo-naczyniowych, ale osoby starsze były wtedy niedostatecznie reprezentowane.

Korzystając z francuskiego systemu danych zdrowotnych połączonego z krajową bazą danych szczepień przeciwko COVID-19, Jabagi i współpracownicy zidentyfikowali wszystkich nieszczepionych lub zaszczepionych dorosłych w wieku 75 lat i starszych, którzy byli hospitalizowani między 15 grudnia 2020 r. a 30 kwietnia 2021 r. z powodu incydentów sercowo-naczyniowych.

Wywnioskowano, że w ciągu 14 dni po otrzymaniu którejkolwiek dawki szczepionki nie stwierdzono znaczącego zwiększonego ryzyka incydentów sercowo-naczyniowych.

Francuskie badanie potwierdza to przeprowadzone w USA z udziałem ponad 6 milionów osób, które wykazało, że poważne zagrożenia dla zdrowia nie występowały częściej w ciągu pierwszych 3 tygodni po szczepieniu preparatem Pfizer/BioNTech lub Moderna w porównaniu z okresem 22–42 dni. Szczepienie nie wiązało się także z większym ryzykiem wystąpienia zespołu Guillaina-Barrégo, zapalenia mięśnia sercowego lub osierdzia czy udaru.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.