Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Valneva ma dostarczyć do UE 60 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19

Źródło: Komisja Europejska, PAP
Autor: Monika Stelmach |Data: 12.01.2021
 
 
Komisja Europejska zakończyła rozmowy z firmą farmaceutyczną Valneva w sprawie zakupu opracowanej przez nią szczepionki przeciw COVID-19. Umowa zakłada dostarczenie 30 mln dawek, z opcją dokupienia dodatkowych 30 mln na późniejszym etapie. To już kolejna potencjalna szczepionka, na zakup której KE podpisała umowę.
Valneva jest europejskim przedsiębiorstwem biotechnologicznym, które opracowuje szczepionkę zawierającą inaktywowanego wirusa. Jest to tradycyjna technologia szczepień, stosowana od 60–70 lat. Większość szczepionek przeciwko grypie i wiele szczepionek podstawowych wykorzystuje tę technologię. Jest to obecnie jedyna potencjalna inaktywowana szczepionka w badaniach klinicznych przeciw COVID-19 w Europie.

KE podała, że umowa jest uzupełnieniem szerokiego portfolio szczepionek, które mają być produkowane w Europie, w tym umów już podpisanych z koncernami AstraZeneca, Sanofi-GSK, Janssen Pharmaceutica NV, BioNtech-Pfizer, CureVac i Moderna.

– Utrzymująca się pandemia COVID-19 w Europie i na całym świecie sprawia, że ważniejsze niż kiedykolwiek jest, aby wszystkie państwa członkowskie miały dostęp do jak najszerszego portfolio szczepionek pomagających chronić ludzi w Europie i nie tylko. Dzisiejszy krok w kierunku osiągnięcia porozumienia z firmą Valneva dodatkowo uzupełnia portfolio szczepionek UE i pokazuje zaangażowanie Komisji w znalezienie trwałego rozwiązania pandemii – powiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe