Specjalizacje, Kategorie, Działy
Archiwum

W Polsce jest już kilkanaście przypadków wariantu delta plus

Udostępnij:
Mamy potwierdzonych 106 przypadków mutacji delta oraz 12 przypadków mutacji delta plus. Zgodnie z najnowszymi badaniami szczepionki działają skutecznie na te warianty – poinformował wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceszef Ministerstwa Zdrowia w Programie 1 Polskiego Radia przekazał najnowsze informacje na temat występowania w Polsce wariantu delta. – Przed chwilą dostałem raport, z którego wynika, że obecnie jest 106 potwierdzonych przypadków delta. Mamy także 12 potwierdzonych przypadków delta plus. Czyli widzimy, że ta mutacja do Polski także będzie docierała – powiedział wiceminister.

Ministerstwo zdrowia Indii informowało w połowie czerwca, że wariant delta plus, nazywany także AY.1 i stanowiący odmianę znanego od zeszłego roku wariantu delta, zarejestrowano w kraju po raz pierwszy w kwietniu w ok. 40 próbkach zebranych w sześciu dystryktach stanów Maharasztra, Kerala i Madhja Pradeś.

Deltę plus wykryto dotąd także w dziewięciu innych państwach: USA, Wielkiej Brytanii, Portugalii, Szwajcarii, Japonii, Nepalu, Rosji, Chinach oraz w Polsce.

Waldemar Kraska zapewnił, że według ostatnich badań potwierdzonych przez Europejską Agencję Leków (EMA) obecne szczepionki działają skutecznie na te mutacje: firmy Pfizer wykazuje prawie 96 proc. skuteczności, a firmy AstraZeneca – 92 proc. – To jest naprawdę wysoka skuteczność – podkreślił wiceminister.

Zastrzegł jednocześnie, że choć skuteczność szczepionek jest bardzo wysoka, to pewna część populacji nie odpowiada na działanie tych preparatów na tyle, aby uchronić się przed zakażeniem. Badania pokazują jednak, że nawet jeśli te osoby chorują, to przebieg choroby jest łagodny. Szczepionki zabezpieczają nas przed hospitalizacją i przed zgonem.

Waldemar Kraska zwrócił jednocześnie uwagę, że według ekspertów wariant delta jest od 40 do 60 proc. bardziej zakaźny od poprzednich mutacji.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.