Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

W USA zatwierdzono szczepionki przeciw COVID-19 u dzieci powyżej 6. miesiąca życia

Źródło: Medscape
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 21.06.2022
 
 
Eksperci Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej (CDC) Stanów Zjednoczonych Ameryki jednogłośne zatwierdzili zezwolenie na rozpoczęcie szczepień dzieci od 6 m.ż. przeciw COVID-19.
– Zrobiliśmy kolejny ważny krok naprzód w walce z COVID-19. Wiemy, że miliony rodziców i opiekunów chętnie zaszczepią swoje małe dzieci, a dzięki dzisiejszej decyzji mogą już to zrobić. Zachęcam rodziców i opiekunów do rozmowy z lekarzem, pielęgniarką lub lokalnym farmaceutą, aby dowiedzieć się więcej o korzyściach płynących ze szczepień – powiedziała Rochelle Walensky, dyrektor Centers for Disease Control Prevention (CDC).

Komitet Doradczy CDC ds. Szczepień głosował w stosunku 12:0 w sprawie zezwolenia na stosowanie szczepionki Moderna COVID-19 u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat, i – także jednogłośnie – aby zalecić stosowanie szczepionki Pfizer/BioNTech u dzieci w wieku od 6 miesięcy do 4 lat.

COVID-19 jest główną przyczyną zgonów wśród dzieci w wieku 0–19 lat. Od początku pandemii wśród dzieci w USA w wieku od 6 miesięcy do 4 lat odnotowano ponad 2 miliony przypadków koronawirusa, ponad 20 000 hospitalizacji i ponad 200 zgonów.

– Zachęcamy rodziców do zaszczepienia swoich dzieci przeciwko COVID-19, gdy tylko się kwalifikują. Chociaż istnieją przytłaczające dowody naukowe wskazujące, że szczepionki przeciwko COVID-19 są bezpieczne i skuteczne, wiemy, że wielu rodziców i rodzin nadal ma pytania – powiedział Jack Resneck Jr, MD, prezes American Medical Association.

Zezwolenie na stosowanie w nagłych wypadkach szczepionki Moderna (EUA) opiera się na dwóch dawkach domięśniowych 25 μg (jedna czwarta dawki dla dorosłych) w odstępie 1 miesiąca. Szczepionka Pfizer jest dopuszczona jako trzydawkowa seria podawana w dawce 3 μg każda (jedna dziesiąta dawki dla dorosłych). Dawka zatwierdzonej szczepionki Pfizer wynosi 21 dni między dawką 1. a dawką 2., a następnie 60 dni między dawką 2. a dawką 3.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.