Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

W przychodniach zakażonych około 20 proc. pacjentów

Źródło: TOK FM, PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 09.09.2020
 
 
– Do przychodni w sezonie jesiennym będzie zgłaszać się dziennie średnio 100-200 tys. pacjentów, z tego osoby zakażone SARS-CoV-2 mogą stanowić 15-20 proc. – przytoczył szacunki przedstawiane przez epidemiologów wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
Wiceminister w TOK FM pytany był o szacunki dotyczące osób, które zgłoszą się w sezonie grypowym do przychodni na wizytę lekarską. Powiedział, że może to być 100-200 tys. pacjentów dziennie. Epidemiolodzy szacują się, że w tej grupie będzie nawet 15-20 proc zakażonych SARS-CoV-2.

– To są bardzo wysoko zawieszone statystyki. Pozostałe osoby zgłaszają się ze zwykłymi przeziębieniami i infekcją. Każdy z nas na jesieni ma katar, kaszel, stan podgorączkowy. Musimy tych pacjentów dwoma drogami diagnozować, dlatego chcemy, aby dostęp do lekarza rodzinnego odbywał się nie tylko przez teleporadę – stwierdził wiceminister.

W pierwotnie przygotowanym projekcie rozporządzenia przewidywano, że lekarz rodzinny w czasie drugiej wizyty (pierwsza byłaby poradą zdalną) musiałby, przed zleceniem wymazu pacjenta z podejrzeniem COVID-19, zbadać chorego fizykalnie. Taki pomysł wywołał wiele kontrowersji. Ostatecznie w przepisach, które weszły w życie w środę ustalono, że druga wizyta lekarska, podczas której w uzasadnionych przypadkach lekarz będzie kierował na test, również może być teleporadą. Warunkiem jest wystąpienie czterech objawów, to jest gorączki powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszlu i duszności oraz utraty węchu lub smaku.

– Takie rozwiązanie zostało wypracowane razem z lekarzami rodzinnymi. Ale, jeśli nie będzie się sprawdzać, to po rozmowach ze środowiskiem medyków i konsultantami krajowymi, to się zmieni. Nie podchodzimy do tego tak sztywno – zapewnił Waldemar Kraska.

Zachęcamy do polubienia profilu „Menedżera Zdrowia” na Facebooku: www.facebook.com/MenedzerZdrowia i obserwowania kont na Twitterze i LinkedInie: www.twitter.com/MenedzerZdrowia i www.linkedin.com/MenedzerZdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe