Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

WHO: Chiny stoją w obliczu eksplozji epidemii. Może umrzeć milion osób

Wyślij:
Udostępnij:
Autor: Monika Stelmach
|
Źródło: PAP, WHO
Tagi: Chiny, COVID-19
Szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że jest bardzo zaniepokojony bezprecedensową pod względem wielkości falą zakażeń koronawirusem w Chinach i zwrócił się do władz w Pekinie o szczegółowe informacje na temat obecnej sytuacji.
– Światowa Organizacja Zdrowia jest bardzo zaniepokojona rozwojem sytuacji w Chinach. Aby przeprowadzić pełną ocenę ryzyka, WHO potrzebuje bardziej szczegółowych informacji na temat powagi sytuacji, czyli zachorowań, przyjęć do szpitali i potrzeb oddziałów intensywnej terapii – oświadczył Tedros Adhanom Ghebreyesus na cotygodniowej konferencji prasowej.

W Chinach nastąpił w ostatnich tygodniach gwałtowny wzrost liczby zakażeń koronawirusem, a prognozy ekspertów sugerują, że kraj ten może stanąć w obliczu eksplozji epidemii, która w 2023 roku może tam zabić ponad milion osób.

Minionej doby w Chinach stwierdzono 3101 zakażeń koronawirusem, a w sumie w tym kraju leczonych na COVID-19 jest obecnie 386 276 osób. Dane te mogą jednak – jak powiedział na konferencji 21 grudnia dyrektor ds. sytuacji kryzysowych WHO Mike Ryan – nie odzwierciedlać prawdziwego obrazu pandemii w Chinach, bowiem rząd w Pekinie niedawno złagodził politykę „zero COVID”, w wyniku czego m.in. zniesiony został wymóg codziennego przeprowadzania testu PCR.

Agencja AP podaje, że w Chinach za oficjalny zgon z powodu COVID-19 przyjmuje się tylko śmierć w wyniku zapalenia płuc lub niewydolności oddechowej. Natomiast zgony, które nastąpiły u pacjentów z chorobami współistniejącymi, nie są wliczane do statystyk covidowych.

Według Associated Press takie zasady zniekształcają prawdziwą sytuację, bowiem w rzeczywistości domy pogrzebowe znów są przepełnione ciałami zmarłych, którzy mieli pozytywny wynik testu na COVID-19. W Zhuozhou w prowincji Hebei po zniesieniu ograniczeń covidowych miejskie krematorium spala od 20 do 30 ciał dziennie, podczas gdy wcześniej były to trzy lub cztery.

Najgorsza sytuacja jest – według agencji AP – w mniejszych miastach i społecznościach wiejskich, gdzie mieszka około 500 milionów osób z 1,4-miliardowej populacji Chin. Wiejska infrastruktura medyczna to 17 tys. szpitali rejonowych, z których wiele nie ma nawet jednego łóżka na OIOM-ie, 35 tys. miejskich ośrodków zdrowia i 599 tys. wiejskich przychodni.

Wprawdzie w ciągu ostatnich kilku dni, według oficjalnych statystyk, liczba dziennych zakażeń mocno spadła, ale jeszcze na początku grudnia średnia tygodniowa wynosiła ponad 30 tys. nowych przypadków. W sumie od początku pandemii w Chinach stwierdzono niemal 2 miliony zakażeń, a zmarło 5241 osób.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.