Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

WHO: Omikron zakazi ponad połowę Europejczyków przez sześć do ośmiu tygodni

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 12.01.2022
 
 
– Szacuje się, że ponad połowa ludności Europy będzie zakażona nowym wariantem koronawirusa w okresie od sześciu do ośmiu kolejnych tygodni. Omikron rozprzestrzenia się szybciej niż jakikolwiek poprzedni – poinformował dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę dr Hans Kluge.
Na Starym Kontynencie w pierwszym tygodniu 2022 roku zarejestrowano ponad 7 mln nowych przypadków COVID-19 – powiedział Kluge w trakcie konferencji prasowej w Genewie. W porównaniu z danymi sprzed dwóch tygodni nastąpił ponaddwukrotny wzrost nowej liczby infekcji.

– Jak przewiduje Instytut Oceny Zdrowia przy Uniwersytecie Waszyngtońskim w Seattle (IMHE), w tym tempie ponad połowa ludności Europy będzie zakażona omikronem w okresie od sześciu do ośmiu kolejnych tygodni – oświadczył dyrektor.

Fala infekcji omikronem już wystawia na próbę systemy ochrony zdrowia w wielu państwach, gdzie wariant błyskawicznie się rozpowszechnił. – Omikron może również doprowadzić do przeciążenia tych systemów w wielu krajach – podkreślił dr Kluge.

Zwrócił też uwagę, że nowy wariant koronawirusa rozprzestrzenia się szybciej niż jakikolwiek poprzedni. Wezwał wszystkie europejskie państwa, by wprowadziły obowiązek noszenia masek w przestrzeniach zamkniętych, a także by nadać priorytet kampaniom szczepionkowym, w tym także dotyczącym dawek przypominających. Chodzi zwłaszcza o ludzi o podwyższonym ryzyku zachorowania, czyli osoby starsze i pracowników służby zdrowia.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.