Specjalizacje, Kategorie, Działy
WHO

WHO: W 2023 roku będziemy mogli ogłosić koniec pandemii COVID-19

Udostępnij:
– Jestem przekonany, że w 2023 roku będziemy mogli ogłosić, że pandemia COVID-19 się zakończyła i przestała stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego na skalę globalną – ogłosił dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.
– 11 marca minęły trzy lata od momentu, kiedy WHO po raz pierwszy stwierdziła, że wybuch epidemii COVID-19 może być określony mianem pandemii. Cieszy fakt, że obecnie po raz pierwszy tygodniowa liczba zgłoszonych zgonów jest niższa niż wtedy, gdy przed trzema laty po raz pierwszy użyliśmy słowa „pandemia". To znacząca poprawa. Najważniejsze jest teraz, żebyśmy wszyscy wyciągnęli wnioski z tej pandemii – podkreślił Ghebreyesus podczas uroczystości zorganizowanej przez amerykańską uczelnię University of Michigan.

Szef WHO przyznaje, że pytanie o to, jak rozpoczęła się pandemia, pozostaje bez odpowiedzi. – Znalezienie tej odpowiedzi przez świat nauki pomogłoby nam przygotować się na przyszłe epidemie i pandemie, a także w porę im zapobiegać i właściwie na nie reagować. Jest to też imperatyw moralny ze względu na osoby, które straciliśmy – dodał Ghebreyesus.

Przypomnijmy, że pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 wykryto w listopadzie 2019 roku w 12-milionowym Wuhan, stolicy chińskiej prowincji Hubei. W marcu 2020 roku pandemia koronawirusa rozprzestrzeniła się m.in. na Europę i Amerykę Północną. Według danych portalu statystycznego Worldometer z powodu COVID-19 zmarło dotąd na świecie ponad 6,8 mln osób.
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.