Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123 RF

WHO: Warianty koronawirusa nazwiemy alfabetycznie

Źródło: WHO
Redaktor: Iwona Konarska |Data: 01.06.2021
 
 
WHO przydzieliło proste, łatwe do wypowiedzenia i zapamiętania etykiety dla kluczowych wariantów SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19, używając liter alfabetu greckiego.
Etykiety te zostały wybrane po szerokich konsultacjach i przeglądzie wielu potencjalnych systemów nazewnictwa, a powołano w tym celu grupę ekspertów nie tylko wirusologii, ale i nazewnictwa. WHO przypisze etykiety tym wariantom, które zostały określone jako będące przedmiotem zainteresowania lub wzbudzające obawy. Etykiety te nie zastępują istniejących nazw naukowych, które przekazują ważne informacje naukowe i będą nadal wykorzystywane w badaniach. Mają one swoje zalety, jednak mogą być trudne do wymówienia i zapamiętania, a ponadto są podatne na błędne raportowanie. W rezultacie ludzie często uciekają się do nazywania wariantów według miejsc ich wykrycia, co jest piętnujące i dyskryminujące. Aby tego uniknąć i uprościć komunikację publiczną, WHO zachęca władze krajowe, media i inne podmioty do przyjęcia tych nowych etykiet.

Aktualnie grupa ekspertów powołana przez WHO zaleciła stosowanie liter alfabetu greckiego, tj. Alpha (tzw. wariant brytyjski), Beta (tzw. afrykański), Gamma (tzw. brazylijski), które będą łatwiejsze i bardziej praktyczne.
WHO oprócz tego nadało też nazwy tzw. wariantom budzącym zainteresowanie, które określono literami od Epsilon do Kappa.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe