Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

WHO: Wiele wskazuje na to, że to będzie ostatnia fala pandemii w Europie

Autor: Monika Stelmach |Data: 24.01.2022
 
 
Hans Kluge, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na Europę prognozuje, że prawdopodobnie zbliżamy się do końca pandemii koronawirusa na Starym Kontynencie. Po wiosennym i letnim zmniejszeniu liczby zachorowań, jesienią znowu nastąpi niewielki wzrost, ale to już nie będzie pandemia – poinformowała agencja AFP.
Dyrektor regionalny WHO ocenił, że do marca 2022 roku około 60 proc. Europejczyków może zakazić się wariantem omikron. Po osiągnięciu szczytu zakażeń wykształcona zostanie odporność populacyjna wynikająca z kampanii szczepień lub przejścia choroby COVID-19 – wskazał Kluge.

– Oczekujemy, że sytuacja znacząco się uspokoi przed nawrotem choroby w okolicach końca roku. Jesienią znowu nastąpi wzrost liczby zachorowań, ale to już nie będzie pandemia – prognozował Kluge.

Obejmujące 53 kraje biuro WHO na Europę podało, że w regionie w połowie stycznia wariant omikron odpowiadał za 15 proc. wszystkich nowych zakażeń koronawirusem. Na początku miesiąca nowy wariant SARS-CoV-2 zidentyfikowano u 6 proc. nowo zakażonych. Hans Kluge podkreśla jednocześnie, że nadal konieczne jest zachowanie ostrożności ze względu na dużą zdolność wirusa do mutacji.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.