Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

WHO monitoruje mu – nowy wariant koronawirusa

Źródło: PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 03.09.2021
 
 
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała 1 września, że monitoruje nowy wariant koronawirusa o nazwie mu. Ten szczep wykryto po raz pierwszy w Kolumbii, gdzie obecnie odpowiada za blisko 40 proc. zakażeń. Według WHO dotąd stwierdzono go w 39 krajach na świecie, w tym w Polsce.
WHO informuje, że w skali globalnej mu odpowiada jedynie za 0,1 proc. infekcji. Dotychczas zakażenia tym wariantem wykryto w 39 krajach na całym świecie, w tym najwięcej w USA.

Według gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa bazy GISAID, na którą powołuje się WHO, pierwsze przypadki zakażenia nowym szczepem odnotowano także w Niemczech, Francji, Hiszpanii, Słowacji, a także w Polsce.

– Wariant mu w Ameryce Południowej, obok wariantu delta, będzie monitorowany pod kątem zmian – przekazała agenda ONZ do spraw zdrowia.

W Polsce dotychczas zidentyfikowano cztery przypadki zakażenia wariantem mu koronawirusa. – Na dziś nie ma w naszym kraju aktywnie zakażonego tym wariantem. Zanim się rozprzestrzenił, został zdominowany przez wariant delta – powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Mu to piąty tzw. niepokojący wariant (variant of concern, VOC) SARS-CoV-2. Na liście WHO ponadto znajdują się: wariant alfa (B.1.1.7; wcześniej określany jako brytyjski), wariant beta (B.1.351; wcześniej południowoafrykański), wariant gamma (P1; brazylijski) i wariant delta (B.1.617.2; indyjski).

 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe