Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

WHO rozmawia z Moskwą o rosyjskiej szczepionce

Źródło: WHO,PAP
Autor: Monika Stelmach |Data: 12.08.2020
 
 
Światowa Organizacja Zdrowia i rosyjski resort zdrowia omawiają ewentualne przyznanie wstępnej kwalifikacji WHO dla szczepionki przeciwko koronawirusowi. Preparat o nazwie Sputnik V jako pierwszy na świecie przeszedł procedurę badań, został zarejestrowany i dopuszczony do użytku, na razie na terenie Federacji Rosyjskiej.
– Jesteśmy w bliskim kontakcie z rosyjskimi władzami ds. zdrowia, trwają dyskusje na temat możliwości przyznania wstępnej kwalifikacji WHO dla szczepionki, ale taka procedura obejmuje rygorystyczny przegląd i ocenę wszystkich wymaganych danych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności – powiedział rzecznik WHO Tarik Jasarević.

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował we wtorek (11 sierpnia), że zarejestrowana została, jako pierwsza na świecie, rosyjska szczepionka przeciwko koronawirusowi, a ministerstwo zdrowia wyjaśniło, że chodzi o preparat instytutu Gamalei w Moskwie.

Rosyjska szczepionka nosi nazwę Sputnik V. – To jedna z pierwszych szczepionek na świecie, której skuteczność i bezpieczeństwo zostało potwierdzone – powiedział na spotkaniu z Putinem minister zdrowia Michaił Muraszko.

Preparat produkowany jest w Centrum Epidemiologii i Mikrobiologii im. Nikołaja Gamelei, podległym ministerstwu zdrowia oraz przez firmę Binnofarm. Według resortu zdrowia szczepionka podawana w dwóch dawkach skutkuje odpornością na koronawirusa w ciągu maksymalnie dwóch lat.
 
facebook linkedin twitter
© 2020 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe