Specjalizacje, Kategorie, Działy
123rf

Wojskowy Instytut Medyczny: Antydepresant może wyleczyć mgłę covidową

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Marzena Sygut-Mirek
|
Źródło: PAP
Osoby cierpiące na objawy tzw. mgły covidowej mogą bezpłatnie wziąć udział w badaniu klinicznym COVMENT, które ma na celu sprawdzenie skuteczności nowej terapii – poinformował Wojskowy Instytut Medyczny – Państwowy Instytut Badawczy.
Objawy mgły covidowej to różnego rodzaju trudności poznawcze (np. zaburzenie koncentracji lub pamięci) po przejściu COVID-19.

Lek na depresję może pomóc w walce z mgłą po covidzie
W badaniu mogą wziąć udział pacjenci, którzy po przebyciu COVID-19, potwierdzonego testem PCR, zauważyli u siebie zaburzenia pamięci, uwagi, koncentracji, orientacji i myślenia.

Badanie ma na celu kompleksową diagnostykę pacjentów z pogorszeniem funkcji poznawczych, które nastąpiło w wyniku infekcji COVID-19. Badacze chcą także ocenić skuteczność leku przeciwdepresyjnego – tianeptyny – w porównaniu z placebo w leczeniu objawów mgły covidowej.

Dotychczas nie znaleziono skutecznej metody leczenia takich zaburzeń. – W świetle dostępnej literatury skuteczna może się okazać tianeptyna – informuje WIM.

Nową terapię opracował zespół pod kierownictwem płk. dr. hab. n. med. Arkadiusza Lubasa – kierownika badania, i dr hab. n. med. Anny Klimkiewicz – głównej badaczki.

Badanie ma charakter niekomercyjny i jest finansowane przez Agencję Badań Medycznych. Kontakt w sprawie udziału w badaniu: e-mail: covment@wim.mil.pl, telefon: 885-707-766.

Przeczytaj także: „Będzie spis pacjentów”.
 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.