Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zakaz odwiedzin noworodków narusza prawa pacjenta

Źródło: RPP
Autor: Monika Stelmach |Data: 01.12.2020
 
 
Rzecznik praw pacjenta uznał, że działania szpitali, które całkowicie wstrzymały odwiedziny na oddziałach neonatologii, naruszają zbiorowe prawa pacjentów. W opinii Bartłomieja Chmielowca, w tej sytuacji kontakt jest ważny m.in. ze względu na przysługujące rodzicom prawo do decydowania o sposobie leczenia ich dziecka.
– Epidemia do trudny czas dla nas wszystkich. W czasie jej trwania przestrzeganie praw pacjenta może być ograniczane. Dotyczy to m.in. możliwości odwiedzin pacjentów w szpitalach, w tym również noworodków przez ich rodziców. Nie można wykluczyć, że w obecnej sytuacji epidemiologicznej takie postępowanie w poszczególnych przypadkach będzie zasadne, jednak szpital powinien stworzyć warunki, zapewniające możliwość „bezpiecznych odwiedzin” noworodków przez ich rodziców. Taki kontakt jest ważny również ze względu na przysługującą rodzicom władzę rodzicielską i prawo do decydowania o sposobie leczenia ich dziecka – uzasadnia swoje stanowisko Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.

RPP przypomina, że o szczegółach „bezpiecznych odwiedzin” decyduje ordynator oddziału. Zaleca się sporządzanie imiennego grafiku odwiedzin, aby rodzice poszczególnych pacjentów nie stykali się ze sobą. Nie ma też przeciwwskazań do karmienia pokarmem własnym zdrowej mamy, który powinien być dostarczany codziennie do szpitala i przejmowany przez personel oddziału na ustalonych wewnętrznie zasadach. Ponadto tryb krótkich odwiedzin nie wymaga badań rodziców, ale stosowania środków ochrony osobistej według zaleceń personelu.

I przypomina, że zdaniem specjalistów obecność rodziców przy ich dziecku na oddziale intensywnej terapii jest nie do przecenienia. Dotyk, kontakt „skóra do skóry”, karmienie piersią i czułość rodziców z pewnością mają wpływ na szybsze dochodzenie do zdrowia i prawidłowy rozwój niemowląt.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe