Specjalizacje, Kategorie, Działy
123RF

Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zwiększa umieralność chorych na nowotwory

Wyślij:
Udostępnij:
Redaktor: Monika Stelmach
|
Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zwiększało niemal siedmiokrotnie ryzyko zgonu z powodu nowotworów. Najwyższe dotyczyło mężczyzn, osób co najmniej z dwiema chorobami przewlekłymi oraz chorych na nowotwory płuc i przewodu pokarmowego.
Amerykańscy badacze przeanalizowali dane ponad 40 tys. mieszkańców stanu Indiana, u których w latach 2019–2020 rozpoznano nowotwór. Najczęściej były to rak piersi (14%), rak gruczołu krokowego (13%) oraz czerniak (13%). Celem pracy była ocena wpływu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 na umieralność chorych na nowotwory. Jedną oraz dwie lub więcej choroby przewlekłe rozpoznano odpowiednio u 17% i 10% uczestników badania. Siedem procent chorych miało dodatni test w kierunku SARS-CoV-2.

Wieloczynnikowa analiza wykazała, że ryzyko zgonu osób z nowo rozpoznanym nowotworem było o 91% wyższe w pierwszym roku pandemii (gdy nie były dostępne szczepionki) niż w roku ją poprzedzającym. W okresie pandemii ryzyko zgonu chorych powyżej 65. roku życia było trzykrotnie większe niż osób w wieku od 18 do 44 lat. Zakażenie wirusem SARS-CoV-2 zwiększało niemal siedmiokrotnie ryzyko zgonu.

Najwyższe ryzyko zgonu wśród chorych z nowotworem i zakażeniem SARS-CoV-2 dotyczyło mężczyzn, osób z co najmniej dwiema chorobami przewlekłymi oraz chorych na nowotwory płuc i przewodu pokarmowego.

 
facebook linkedin twitter
© 2023 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.