Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zatwierdzono szczepionkę zwalczającą dwa warianty SARS-CoV-2

Źródło: Bartłomiej Niedziński/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 16.08.2022
 
 
W Wielkiej Brytanii, jako pierwszym kraju na świecie, 15 sierpnia dopuszczono do użycia szczepionkę, która jest wymierzona jednocześnie w pierwotny wariant koronawirusa, jak i w wariant omikron.
Brytyjski Urząd Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA) poinformował, że produkt firmy Moderna, zawierający 25 mikrogramów szczepionki działającej przeciw pierwotnej wersji i 25 mikrogramów szczepionki stworzonej pod kątem wariantu omikron, spełnia standardy w zakresie bezpieczeństwa, jakości i skuteczności.

Dwuwariantowa szczepionka będzie dostępna jesienią jako dawka przypominająca. O tym, kto będzie do niej uprawniony, zdecyduje Wspólny Komitet ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI). Od września wszystkie osoby powyżej 50. roku życia oraz młodsze z grup podwyższonego ryzyka będą mogły skorzystać z jakiejś formy szczepień przypominających.

Używane podczas pandemii COVID-19 szczepionki zostały stworzone tak, aby nastawić organizm do walki z pierwotną formą wirusa, która pojawiła się w mieście Wuhan w Chinach pod koniec 2019 roku. Od tego czasu koronawirus jednak znacznie zmutował, czego efektem jest wiele nowych wariantów, z których część jest bardziej odporna na szczepionki. Spowodowały one duże zwiększenie liczby przypadków na całym świecie.

Wyniki testów przeprowadzonych na 437 osobach wykazały, że u osób, którym podano nową wersję szczepionki, jest poziom przeciwciał mogących unieszkodliwić pierwotny wariant omikron (BA.1), jak i późniejsze jego podwarianty (BA.4 i BA.5), które powodują obecną falę zachorowań w Wielkiej Brytanii.

Firma Moderna zgłosiła dwuwariantową szczepionkę do zatwierdzenia również regulatorom w Unii Europejskiej, Australii i Kanadzie. Jak się oczekuje, UE dopuści ją do użytku do września.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.