Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zły stan jamy ustnej sprzyja COVID-19

Źródło: PAP/Marek Matacz
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 08.10.2021
 
 
Naukowcy twierdzą, że niewystarczająca dbałość o higienę i zdrowie jamy ustnej może przyczyniać się do cięższego przebiegu COVID-19, szczególnie u osób z chorobami serca. Jama ustna może stanowić miejsce namnażania się wirusa.
Wyniki nowego badania, które zaprezentowano w czasie konferencji ACC Middle East 2021, wskazują na kolejny powód, dla którego warto dbać o zęby, dziąsła i ogólnie o jamę ustną.

Jak przypominają eksperci z Uniwersytetu w Kairze, już wcześniejsze badania wskazywały na związek między niedostateczną higieną jamy ustnej a stanami zapalnymi w organizmie oraz chorobami układu krążenia. Tymczasem także objawy COVID-19 mają ścisły związek ze stanami zapalnymi.

Naukowcy zaprosili do badania 86 ochotników z chorobami serca i infekcją SARS-CoV-2. Porównali stan jamy ustnej z nasileniem objawów COVID-19, czasem powrotu do zdrowia oraz poziomem stanów zapalnych w organizmie. Dostrzegli wyraźny związek, w którym gorszy stan jamy ustnej towarzyszył cięższemu przebiegowi choroby, dłuższemu czasowi rekonwalescencji oraz większej ilości wirusa w organizmie.

– Tkanki jamy ustnej mogą działać jak rezerwuar dla SARS-CoV-2, dzięki którym powstaje duża ilość wirusa. Z tego powodu zalecamy dbanie o zdrowie jamy ustnej i poprawę higieny, szczególnie w czasie infekcji. Proste zabiegi, takie jak odpowiednie dbanie o higienę, podniesienie świadomości odnośnie do znaczenia zdrowia jamy ustnej w odniesieniu do COVID-19 i chorób systemowych z pomocą mediów oraz placówek medycyny środowiskowej, regularne wizyty u dentysty, korzystanie z płynów do płukania ust – to wszystko może zmniejszyć nasilenie COVID-19. Dotyczy to szczególnie osób z chorobami układu krążenia – mówi jeden z autorów, dr Ahmed Mustafa Basuoni.

Zdaniem naukowców badania jamy ustnej powinny być też standardowo wykonywane u osób ze schorzeniami układu krwionośnego, które powinny być również instruowane odnośnie do dbania o jamę ustną na co dzień.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe