Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 
123RF

Zmęczenie i zaburzenia snu częste u pacjentów, którzy wyzdrowieli z COVID-19

Źródło: Paweł Wernicki/PAP
Redaktor: Monika Stelmach |Data: 13.06.2022
 
 
Niemal wszyscy pacjenci, którzy przechorowali COVID-19, zgłaszają utrzymujące się zmęczenie, a połowa doświadcza zaburzeń snu - informują naukowcy amerykańscy.
Naukowcy z Cleveland Clinic (USA) przeanalizowali dane 962 osób, które zgłosiły się do Cleveland ReCOVer Clinic od lutego 2021 r. do kwietnia 2022 r. Pacjenci, którzy przechorowali COVID-19, wypełniali kwestionariusze dotyczące zaburzeń snu i zmęczenia. Aż 67,2 proc. zgłosiło co najmniej umiarkowane zmęczenie, 21,8 proc - silne zmęczenie, 8 proc. - poważne zaburzenia snu, a 41,3 proc. co najmniej umiarkowane zaburzenia snu.

Jak wykazali autorzy badań, zaburzenia snu mają związek z rasą (poważne zaburzenia snu są do trzech razy częstsze u osób rasy czarnej), otyłością i zaburzeniami nastroju.

Pacjenci z umiarkowanymi do ciężkich zaburzeniami snu w porównaniu z normalnymi lub łagodnymi zaburzeniami snu mieli wyższe wskaźniki masy ciała, częściej byli rasy czarnej i mieli bardziej nasilone ogólne zaburzenia lękowe. Po dostosowaniu do danych demograficznych czarnoskórzy pacjenci byli trzykrotnie bardziej narażeni na wystąpienie umiarkowanych do ciężkich zaburzeń snu.

– Problemy ze snem są bardzo rozpowszechnionymi i wyniszczającymi objawami zgłaszanymi przez pacjentów po ustąpieniu ostrych objawów COVID-19. Nasze badanie sugeruje, że występowanie umiarkowanych do ciężkich zaburzeń snu jest częste i że czarna rasa zwiększa prawdopodobieństwo umiarkowanych do ciężkich zaburzeń snu. To podkreśla znaczenie lepszego zrozumienia specyficznych dla rasy uwarunkowań zaburzeń snu w celu opracowania interwencji specyficznych dla rasy – powiedziała dr Cinthya Pena Orbea, specjalista od snu w Cleveland Clinic.

Wnioski dotyczące snu opublikowano w internetowym suplemencie do czasopisma specjalistycznego „Sleep”.
 
facebook linkedin twitter
© 2022 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.