Specjalizacje, Kategorie, Działy
pixabay.com

Bakteria z jamy ustnej może utrudniać zapłodnienie I zajście w ciążę

Udostępnij:
Najnowsze badanie naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach wykazało, ze Porphyromonas gingivalis, bakteria odpowiedzialna za zapalenie tkanek przyzębia, może utrudniać zajście w ciążę.
Wcześniejsze badania wskazywały, że bakteria ta może być odpowiedzialna za pogorszenie stanu zdrowia na różnych płaszczyznach, ale nie sprawdzano dotąd jej wpływu na zapłodnienie i zajście w ciążę.

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Helsinkach objęło 256 kobiet w dobrym stanie zdrowia, w wieku od 19 do 42 lat (średnia =29,9), które przerwały stosowanie antykoncepcji, by zajść w ciążę. Przeprowadzono z nimi szczegółowe wywiady i przebadano ginekologicznie. Pobrano im wymazy z pochwy i próbki śliny i surowicy, by zbadać bakterie w pochwie i obecność przeciwciał przeciw drobnoustrojom związanym z chorobami przyzębia. Uczestniczki pozostawały pod obserwacją przez kolejne 12 miesięcy.

Porphyromonas gingivalis była istotnie częściej (p = 0.032) wykrywana w ślinie kobiet, które po upływie tego czasu nie zaszły w ciążę (8,3 proc.). Istotnie wyższe były również poziomy przeciwciał przeciw tej bakterii w próbkach ich śliny i osocza. Przeprowadzona analiza statystyczna wykazała, że wyniki są niezależne od innych czynników mających wpływ na poczęcie, takich jak wiek, palenie papierosów, status ekonomiczny, bakteryjne zapalenie pochwy czy wcześniejsze porody.

Kobiety, u których stwierdzono P. gingivalis w ślinie i które miały więcej przeciwciał związanych z tą bakterią w ślinie i surowicy, miały 3 razy większe ryzyko, że nie zajdą w ciążę. Ryzyko było niemal cztery razy większe (HR = 3,75 (95 proc. przedz. ufn. 1,01-13,9; p=0,048)), gdy u uczestniczek dodatkowo zaobserwowano parodontozę.

- Nasze badanie nie wskazuje bezpośrednio na przyczyny niepłodności, ale wskazuje, że bakteria związana z chorobami przyzębia może mieć na nią spory wpływ, nawet jeśli patogenu jest niewiele, a objawy parodontozy nie są jeszcze widoczne - mówi dr Susanna Paju, autorka badania. - Żeby wyjaśnić mechanizm stojący za tą korelacją, niezbędne są dalsze badania.

Wyniki badań zostały opublikowane w the Journal of Oral Microbiology,
 
© 2024 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.