Specjalizacje, Kategorie, Działy
Wyślij
Udostępnij:
 
 

Hormonalna terapia zastępcza może chronić przed chorobami oczu

Źródło: medicalxpress/ML
Autor: Małgorzata Lipko |Data: 14.11.2017
 
 
Według badań zaprezentowanych ostatnio na dorocznym spotkaniu Amerykańskiej Akademii Okulistyki, kobiety, które stosowały hormonalną terapię zastępczą(estrogenową) po usunięciu jajnika, były bardziej narażone na zachorowanie na jaskrę.
Badania te, przeprowadzone w Wilmer Eye Institute na Uniwersytecie Johna Hopkinsa , Uniwersytecie Stanford oraz Uniwersytecie Kalifornijskim w San Francisco, potwierdzają, że wcześniejsze badania, które wykazały wyższą ekspozycję estrogenową na całe życie, wiążą się z niższym ryzykiem zachorowania na jaskrę, sugerując możliwą nową ścieżkę leczenia profilaktycznego. Postawiono hipotezę, że brak estrogenów może być czynnikiem ryzyka rozwoju jaskry, jednej z głównych przyczyn ślepoty, dotykającej prawie 60 milionów ludzi na całym świecie.
Naukowcy przeprowadzili badanie obejmujące 3406 kobiet w wieku 40 lat lub starszych z całej Ameryki, które wypełniły ankietę dotyczącą wzroku i kwestionariusz zdrowia reprodukcyjnego oraz zostały poddane badaniom oczu. Naukowcy odkryli, że wcześniejszy wiek przy usunięciu jajników był związany z wyższą o 6 procent szansą na samoistną jaskrę u kobiet afroamerykańskich. Jednak wszystkie kobiety, którym usunięto jajniki i stosowały hormonalną terapię zastępczą wyłącznie estrogenem, miały o 9 procent niższe szanse na zachorowanie na jaskrę.
Chociaż badanie to nie odpowiada bezpośrednio na pytanie, dlaczego estrogen wydaje się chronić kobiety przed jaskrą, prawdopodobnym wydaje się fakt, że estrogeny mogą chronić przed uszkodzeniem nerwu, które zachodzi u pacjentów z jaskrą.
 
facebook linkedin twitter
© 2021 Termedia Sp. z o.o. All rights reserved.
Developed by Bentus.
PayU - płatności internetowe